Świdnica - schron przeciwlotniczy przy ulicy Armii Krajowej

Moderator: warschauer44

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świdnica - schron przeciwlotniczy przy ulicy Armii Krajowej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 sty 2021, 06:55

W Świdnicy, u zbiegu ulic Armii Krajowej i Sybiraków, obok domu z numerem 14, znajduje się dawny schron, a raczej szczelina/kryty rów przeciwlotniczy (Luftschutz Deckungsgraben) o dwóch półkolistych, ceglanych wejściach.
Wokół zachodniego otworu, znajdującego się na terenie ogrodu otaczającego wspomniany wyżej dom mieszkalny, po wojnie wybudowano składzik, skutecznie maskując dostęp do obiektu.
Wejście wschodnie znajduje się po drugiej stronie ulicy Sybiraków, obok betonowego, przedwojennego słupa ogłoszeniowego.

Na obiekt ten trafiłam dzięki stronie polska-org.pl, ale chciałabym także podziękować młodym chłopakom, bawiącym się na reliktach schronu, którzy z pełną powagą i zrozumieniem wytłumaczyli mi, co i jak i byli gotowi nawet biec do dziadka po klucze do "komórki obok schronu".
Budujące.

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Świdnica - shron (1).JPG
Świdnica - shron (1).JPG (90.52 KiB) Przejrzano 1410 razy
Świdnica - shron (3).JPG
Świdnica - shron (3).JPG (99.25 KiB) Przejrzano 1410 razy
Świdnica - shron (2).JPG
Świdnica - shron (2).JPG (89.13 KiB) Przejrzano 1410 razy
Świdnica - shron (7).JPG
Świdnica - shron (7).JPG (113.99 KiB) Przejrzano 1410 razy
Świdnica - shron (5).JPG
Świdnica - shron (5).JPG (124.36 KiB) Przejrzano 1410 razy
Świdnica - shron (6).JPG
Świdnica - shron (6).JPG (118.55 KiB) Przejrzano 1410 razy
Świdnica - shron (4).JPG
Świdnica - shron (4).JPG (117.62 KiB) Przejrzano 1409 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości