Rybnik - schron przeciwlotniczy przy ulicy Bolesława Chrobrego

Moderator: warschauer44

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rybnik - schron przeciwlotniczy przy ulicy Bolesława Chrobrego

Postautor: Karolina Kot » środa 08 lut 2017, 18:41

W centrum Rybnika, na terenie niewielkiego zieleńca nazwanego imieniem Rozalii Biegieszowej, przy ulicy Bolesława Chrobrego, znajduje się niemiecki, cywilny schron przeciwlotniczy z okresu II Wojny Światowej, wybudowany w roku 1944.
Obiekt posiadał długość 120 metrów oraz trzy niezależne wejścia: pierwsze jest doskonale widoczne od strony ulicy, zostało ujęte w betonową obudowę, natomiast drugie, zapomniane, było do niedawna przykryte ciężkimi płytami.
W roku 2014 grupa pasjonatów z Rybnickiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków „R-GAW” usunęła betony i zamontowała w wejściu solidne drzwi, przeniesione z podobnego, nieistniejącego już obiektu, znajdującego się na Paruszowcu. Miłośnicy lokalnej historii, w dużej mierze związani z rybnickim Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, uprzątnęli także wnętrze całego obiektu i ogólnie rzecz biorąc zaopiekowali się nim.

Więcej informacji na ten temat
Lokalizacja obiektu
Moje zdjęcia powstały w lutym 2017 roku. Przepraszam, że jest ich zaledwie kilka, ale miałam już tak dość łażenia, że marzyłam jedynie o tym, by doczłapać się do samochodu. ;)
Załączniki
Zejście do schronu (1).JPG
Zejście do schronu (1).JPG (102.7 KiB) Przejrzano 4355 razy
Zejście do schronu (2).JPG
Zejście do schronu (2).JPG (41.09 KiB) Przejrzano 4355 razy
Zejście do schronu (3).JPG
Zejście do schronu (3).JPG (40.27 KiB) Przejrzano 4355 razy
Otwór wentylacyjny.JPG
Otwór wentylacyjny.JPG (85.8 KiB) Przejrzano 4355 razy
Zejście do schronu (5).JPG
Zejście do schronu (5).JPG (91.47 KiB) Przejrzano 4355 razy
Zejście do schronu (4).JPG
Zejście do schronu (4).JPG (64.06 KiB) Przejrzano 4355 razy
Skwer - widok ogólny.jpg
Skwer - widok ogólny.jpg (65.31 KiB) Przejrzano 4355 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości