Nysa - mykwa

Posty: 23652
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Prudnik

Nysa - mykwa

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 cze 2022, 06:25

Jesienią 2021 roku, podczas budowy nowego bloku mieszkalnego, u zbiegu ulicy Kramarskiej i Karola Miarki w Nysie, odkryto fundamenty nieistniejącej budowli.
Z przedwojennych planów miasta wynikało, iż do listopada 1938 roku istniała tutaj synagoga, wzniesiona na fundamentach starszych, średniowiecznych kamienic.

W jej piwnicy ulokowano mykwę czyli rytualną łaźnię żydowską.
Na jej potrzeby została wykorzystana dawna studnia, którą obudowano granitową cembrowiną o średnicy około 2 metrów, tworząc coś na kształt basenu ze schodkami, umożliwiającymi bezpieczne dostanie się na dół i wykonanie obowiązkowych zanurzeń ciała.

Na pozostałości mykwy natrafiono wiosną 2022 roku. Początkowo losy znaleziska były mocno niepewne, ale dziś wiadomo, że mykwa zostanie rozebrana i przeniesiona w inne miejsce.

Synagoga w Nysie przestała funkcjonować jako dom modlitwy po tzw. Nocy kryształowej w 1938. Bojówki SS i SA splądrowały wtedy budynek i zniszczyły wyposażenie.
Potem musiał służyć do innych celów, bo piwnicę przebudowano, zrobiono nową ceglaną podłogę, dojście do mykwy zasypano, pozostawiając tylko otwór studni.
W 1945 roku w czasie frontowych walk o Nysę budynek został całkiem zniszczony. Po wojnie resztki ruin rozebrano, piwnicę zasypano, a na górze powstał trawiasty placyk zabaw dla sąsiedniego przedszkola. Do czasu aż miejska spółka postanowiła wybudować w tym miejscu nowy, okazały budynek mieszkalny.

Nadzorujący prace budowlane archeolodzy z Muzeum Powiatowego w Nysie najpierw zidentyfikowali piwnice synagogi, a potem odkopali z gruzów pozostałości łaźni, która zachowała się w dobrym stanie. O odkryciu powiadomiono wojewódzkiego konserwatora zabytków, a ten przekazał informację do naczelnej rady rabinicznej w Polsce.

Źródło
Załączniki
Nysa - mykwa (1).JPG
Nysa - mykwa (1).JPG (91.49 KiB) Przejrzano 112 razy
Nysa - mykwa (2).JPG
Nysa - mykwa (2).JPG (90.78 KiB) Przejrzano 112 razy
Nysa - mykwa (3).JPG
Nysa - mykwa (3).JPG (96.8 KiB) Przejrzano 112 razy
Nysa - mykwa (4).JPG
Nysa - mykwa (4).JPG (101.05 KiB) Przejrzano 112 razy
We've walked with Jesus and His cross. He did not die in vain, no!
We've run with wolves, we've climbed K2.
Even stopped a moving train.
We've traveled through space and time my friend, to rock this house again!

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość