Będzin - rampa kolejowa wybudowana z macew

Posty: 1
Rejestracja: środa 29 wrz 2021, 18:35

Re: Będzin - rampa kolejowa wybudowana z macew

Postautor: Adam Szydłowski » środa 29 wrz 2021, 19:01

Bardzo proszę o kontakt osoby, które z rampy wywiozły 3-4 kawałki macew ( wykorzystane do reklamy ) na cmentarz przy ulicy Podzamcze .Post z roku 2016r.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Będzin - rampa kolejowa wybudowana z macew

Postautor: Karolina Kot » środa 29 wrz 2021, 19:31

To my!
To były dwa fragmenty i nie znajdowały się one na rampie, a przytrzymywały reklamę cementu przy ulicy Sieleckiej.
Ponieważ uznaliśmy, że żaden kawałek jakiegokolwiek nagrobka nie powinien nigdy służyć w takich celach, zabraliśmy kamienie i przewieźliśmy na cmentarz żydowski przy ulicy Podzamcze. Rzecz działa się w roku 2010, ponad 10 lat temu.

Oba fragmenty powinny tam sobie leżeć bezpiecznie nadal i raczej bez problemu będę je potrafiła wskazać. Kiedy byłam na kirkucie ostatnio, były w tym samym miejscu.

Pozdrowienia, panie Adamie. :)
Załączniki
Fragmenty macew  (1).JPG
Fragmenty macew (1).JPG (112.03 KiB) Przejrzano 1823 razy
Fragmenty macew  (3).jpg
Fragmenty macew (3).jpg (85.76 KiB) Przejrzano 1823 razy
Fragmenty macew  (2).jpg
Fragmenty macew (2).jpg (143.35 KiB) Przejrzano 1823 razy
Conan.JPG
Conan.JPG (110.19 KiB) Przejrzano 1823 razy
Na nowym miejscu.JPG
Na nowym miejscu.JPG (127.32 KiB) Przejrzano 1823 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Będzin - rampa kolejowa wybudowana z macew

Postautor: Karolina Kot » czwartek 28 paź 2021, 12:23

Korzystając z kilku dni urlopu odwiedziłam rodzinne Zagłębie Dąbrowskie.
Miałam całą masę rzeczy do załatwienia, przy okazji nakupowałam "kilka" książek no i zajrzałam także między innymi na cmentarz żydowski przy ulicy Podzamcze w Będzinie, by odszukać i przetransportować znalezione dekadę temu kawałki macew.

Niestety, okazało się, że przez stary kirkut mocno się zmienił. Dobrze znane nagrobki znalazłam poodwracane o 180 stopni.
Ten, przy którym przed laty Conan zostawił kamienie z ulicy Zagórskiej, zastałam ustawiony na skos. W jakiejś takiej nienaturalnej pozycji.
Kamienie, których szukałam zniknęły.
Może trafiły w powołane ręce. Bardzo chcę w to wierzyć.
A może ponownie zostały wykorzystane gdzieś jako materiał budowlany?

Czasy się zmieniły.
I tylko stary Opel "Archimedes" pozostał taki sam.
Załączniki
Październik 2021 (1).JPG
Październik 2021 (1).JPG (123.81 KiB) Przejrzano 1651 razy
Październik 2021 (2).JPG
Październik 2021 (2).JPG (134.18 KiB) Przejrzano 1651 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Będzin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość