Czechowice - Dziedzice - pomnik ku czci pomordowanych Żydów

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Czechowice - Dziedzice - pomnik ku czci pomordowanych Żydów

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 kwie 2021, 06:57

W Czechowicach - Dziedzicach, przy ulicy Pionkowej, nieopodal przejazdu kolejowego, znajduje się zadbany i odnowiony kilka lat temu pomnik, poświęcony pamięci więźniom podobozu Auschwitz-Birkenau (Podobóz Tschechowitz II), uruchomionego w tym miejscu pod koniec wojny celem odbudowy zbombardowanej rafinerii.
Podobóz został powołany zaraz po bombardowaniu rafinerii, 21.08.1944 roku. Pracowało w nim około 600 Żydów, przywiezionych z Oświęcimia.
Przymusowi robotnicy wykonywali niezwykle niebezpieczne prace - wyszukiwali oni niewybuchy bomb, zasypywali leje po bombach oraz zmuszani byli do pracy ponad siły przy odgruzowywaniu, rozbiórce i odbudowie zbombardowanych obiektów.
Obóz zlikwidowano 19 stycznia 1945 roku.
22 stycznia 1945 roku pluton egzekucyjny SS rozstrzelał żydowskich więźniów, którzy nie byli w stanie wziąć udziału w ewakuacji z terenu obozu, czyli w tzw. Marszu Śmierci.

19 stycznia 1945 roku na rozkaz administracji obozu w Auschwitz podjęto decyzję o likwidacji podobozu. Ze zdolnych do drogi więźniów uformowano kolumnę, która, zabezpieczana przez strażników, ruszyła w drogę w kierunku Oświęcimia. W obozie pozostawiono pilnowanych przez kapo chorych i wycieńczonych. Część, licząc się z niechybną śmiercią i wykorzystując nieuwagę pilnujących, zbiegła przed przyjazdem plutonu egzekucyjnego SS. Przybyli do obozu esesmani 22 stycznia rozpoczęli poszukiwania uciekinierów, a złapanych rozstrzeliwali na miejscu. Pozostali w obozie, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę, otrzymali od żołnierzy polecenie zbudowania z przywiezionych na jego teren trupów i rozbitych prycz stosu, który – oblany benzyną – podpalili. Więźniów, świadków tej zbrodni, również zamordowano i wrzucono na płonące „ludzkie ognisko”. Niedopalone szczątki ludzkie, pozostałe na pogorzelisku, zatrudnieni w rafinerii włoscy jeńcy zakopali na miejscu zbrodni. Udało się przeżyć tylko jednemu więźniowi, obywatelowi czeskiemu Erwinowi Habalowi, którego ukryli mieszkańcy (a konkretnie pani Tekla Ogiegło).

Źródło

Do niedawna pochodzący z lat 50. XX wieku pomnik nie był dostępny i pozostawał zapomniany - znajdował się na ogrodzonym terenie skupu złomu.
Obecnie jest odnowiony i dostępny.
Umieszczono na nim napis następującej treści, z błędnie podaną datą śmieci zamordowanych ludzi.
Ponad stu Żydom polskim i innych narodowości, którzy w przededniu wyzwolenia 19 I 1945 zginęli śmiercią męczenników z rąk zbirów hitlerowskich


Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Pomnik pamięci (1).JPG
Pomnik pamięci (1).JPG (94.37 KiB) Przejrzano 1753 razy
Pomnik pamięci (3).JPG
Pomnik pamięci (3).JPG (115.77 KiB) Przejrzano 1753 razy
Pomnik pamięci (2).JPG
Pomnik pamięci (2).JPG (92.41 KiB) Przejrzano 1753 razy
Pomnik pamięci (4).JPG
Pomnik pamięci (4).JPG (104.75 KiB) Przejrzano 1753 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość