Strona 1 z 1

Kraków - Pałac Biskupa Ciołka

: niedziela 12 cze 2016, 16:57
autor: Mario
Na ul. Kanoniczej pod Wawelem zobaczyć można renesansowe kamienice kanoników z Katedry Wawelskiej. Wśród nich są też nazywane pałacami.
Pałac biskupa Erazma Ciołka powstał z przebudowanych w 1505 r. kamienic. Posiada renesansową bramę, ozdobioną współczesnym napisem na belce portalu.

Re: Kraków - Pałac Biskupa Ciołka

: niedziela 12 cze 2016, 20:56
autor: Mario
Pałac jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Na dziedzińcu wystawiane są fragmenty detali dawnej architektury oraz kamienne kule armatnie.

Re: Kraków - Pałac Biskupa Ciołka

: środa 28 wrz 2016, 20:34
autor: Franek D.
Kiedy kilka lat temu, pierwszy raz zwiedzałem zbiory Muzeum Narodowego zgromadzone w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, byłem pod ich wielkim wrażeniem. Pamiętam, że długo stałem i podziwiałem uśmiechniętą Madonnę z Krużlowej z 1410 r. Nie mogłem się też oderwać od zgromadzonych w muzeum wiekowych ikon cerkiewnych, pochodzących z pd-wsch terenów dawnej Rzeczypospolitej. Wewnątrz nie wolno było robić zdjęć.
Pałac Ciołka jest uważany jako druga po Wawelu, wczesnorenesansowa budowla Krakowa.

Re: Kraków - Pałac Biskupa Ciołka

: czwartek 28 lut 2019, 22:37
autor: Franek D.
Wewnątrz można robić zdjęcia nie używając lampy błyskowej. Oto krótka fotogaleria zbiorów Mauzeum Narodowego.
Na początek Madonny w stylu pięknego gotyku.

Re: Kraków - Pałac Biskupa Ciołka

: czwartek 28 lut 2019, 23:05
autor: Franek D.
Wśród bezcennych eksponatów zachwycają dzieła mistrza Wita Stwosza. Jest tam w ramce niewielka drewniana rzeźba Chrystusa, u której artysta bardzo dokładnie wyrzeźbił nie tylko tors, ale i również plecy Ukrzyżowanego (zazwyczaj wykonuje się je w formie płaskiej, przylegającej do krzyża). Jest też wykonana w płycie z piaskowca płaskorzeźba Chrystusa w Ogrojcu, która prawdopodobnie od 1480 do 1846 r. zdobiła kaplicę na cmentrzu przy kościele Mariackim, a później ścianę kamienicy na Placu Mariackim.

Re: Kraków - Pałac Biskupa Ciołka

: piątek 08 mar 2019, 22:50
autor: Franek D.
Południową część pałacu zajmuje unikatowa ekspozycja sztuki cerkiewnej: