Strona 1 z 1

Kraków – synagogi Chasydów Radomszczańskich

: piątek 14 sie 2015, 22:25
autor: Franek D.
Żyjący w latach 1803-1866 mędrzec i cudotwórca - cadyk Salomon ha Kohen Rabinowicz - założył dynastię cadyków z Radomska, zaś jego zwolennicy utworzyli Grupę Chasydów.
W XIX w. Radomsku dominowała społeczność żydowska. Chasydzi z Radomska osiedlili się również na krakowskim Kazimierzu, tworząc tu elitarne, ortodoksyjne Stowarzyszenie Modlitwy i Dobroczynności.

Chasydzi z Radomska posiadali w Krakowie dwa domy modlitwy.

Pierwsza synagoga o dwóch charakterystycznych oknach na piętrze - tablicach Dekalogu - znajduje się obok długiego muru Pubu Wręga. Jest dziś kamienicą mieszkalną przy ul. Józefa. Na piętrze mieściła się sala modlitwy „Bejt Tefila”, a obok szkoła talmudyczna „Bejt Midrasz”. Synagoga przy Józefa została wybudowana pod koniec XIX w. i nosiła nazwę Synagogi Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności „Radomsker Nowi”.

Druga synagoga chasydów z Radomska znajduje się w niedostępnym podwórku przy ulicy Ciemnej. Położona w cieniu sąsiedniej Synagogi Wysokiej, otoczona murem z zamkniętą bramą, a od ulicy ścianą pozbawioną okien, nie daje możliwości wstępnego poznania. Jej okna od podwórka, zobaczyć można dopiero z wielkiej sali Synagogi Wysokiej.
Drugi budynek „Radomsker ” został założony w okresie międzywojennym. Świadczy to o rosnącej w Krakowie grupie zwolenników słynnego rabina i kolejnych cadyków z dynastii Rabinowiczów.