Ustka - Stawek Upiorów

Posty: 25382
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ustka - Stawek Upiorów

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 sty 2023, 06:48

Na zachód od Ustki (Stolpmünde), nadmorskiej miejscowości, położonej w powiecie słupskim, nieopodal przystanku kolejowego PKP "Uroczysko" i dawnej bazy stacji paliw CPN-u (obecnie to PKN "Orlen"), obok torów kolejowych, znajduje się bagienne jeziorko o intrygującej nazwie Stawek Upiorów.
Jest ono owiane mrocznymi legendami, traktującymi o błędnych ognikach i utopcach.

Jeziorko bagienne o powierzchni 32 arów, bez oficjalnej nazwy, położone w Oddziale Leśnym 108a na terenie Leśnictwa Modlinek w zachodniej części Ustki. Bywa nazywane także jeziorkiem lub stawkiem cepeenowskim (w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się baza paliwowa Centrali Produktów Naftowych, później PKN Orlen). Niemiecka nazwa jeziorka brzmiała Seekenmoor lub Seggenmoor. Według Ericha Brose, Seekenmoor oznaczało "See Klein Moor" - małe jeziorko bagienne. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że pierwotną nazwą było "Seggenmoor", czyli Turzycowe Bagno - od roślin z gatunku turzyc, masowo występujacych na terenach bagiennych. Nazwy "Seggenmoor" występują w Północnych Niemczech jako nazwy własne i pospolite - oznaczające tereny bagienne.

Z jeziorkiem związana jest legenda, opublikowana w regionalnym czasopiśmie "Ostpommersche Heimat" w 1930 roku. Opowiada o błędnych ognikach (Irrlichter) i duchach, które zwiodły woźnicę powożącego karetą. Jechał w niej dziedzic z Lędowa. Zaprzęg wpadł do jeziorka i utonął, uratował się tylko woźnica. Od tego momentu uznawano, że jeziorko i jego okolice nocami nawiedzane jest przez duchy. Możliwe, że straszna legenda jest daleką reperkusją tego, iż po zachodniej stronie Ustki mogło istnieć w czasach starożytnych miejsce jakiegoś pogańskiego kultu.

Źródło: Pomorski Wehikuł Czasu

Lokalizacja
Zdjęcie wykonała w styczniu 2023 roku moja młodsza Siostra.
Załączniki
Stawek Upiorów na archiwalnej mapie.jpg
Stawek Upiorów na archiwalnej mapie.jpg (67.9 KiB) Przejrzano 226 razy
Stawek Upiorów.jpeg
Stawek Upiorów.jpeg (86.34 KiB) Przejrzano 226 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość