Świony z ciekawej strony

W dziale tym znajdują się opisy, zdjęcia oraz reportaże z wypraw i wycieczek
Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Silverka » piątek 01 sty 2021, 18:21

Ul. Wieczorka - podwórko bliżej ul. Barlickiego - również drewniane dobudówki ale w zupełnie innym klimacie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 lut 2021, 14:30 przez Silverka, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Silverka » poniedziałek 01 lut 2021, 13:44

31.01.2021 r. - biegiem w stronę młyna:

Mieszkam przy tzw. Uroczysku w rejonie dawnego nasypu kolejowego. Można nim elegancko skrócić trasę do centrum :)
Obrazek
Obrazek

Widok w stronę stawu Magiera
Obrazek

Dawne alejki na świętochłowickich Plantach
Obrazek

Cztery tajemnicze słupki - prawdopodobnie pozostałości po altance na terenie przy Sikorskiego
Obrazek

Tyły budynku przy Kochanowskiego 5
Obrazek

Kochanowskiego 6 z 1904 r.
Obrazek

Kochanowskiego 6 - dawny sklep? Nie potrafię rozszyfrować nazwiska p. Georga. Pod środkowym oknem widać stopień i trochę inny rodzaj cegieł. Prawdopodobnie dawne wejście do sklepu.
Obrazek

Bankowa 3
Obrazek

Katowicka 4 z pięknymi zdobieniami - 1902 r. Przed wojną mieścił się tu Skład Obuwia Brunona Bramorskiego. Widoczna w centralnej części jest gwiazda Dawida.
Obrazek
Obrazek

Brama Katowickiej 7 i widok na Katowicką 7a (do wyburzenia)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przepiękne drzwi przy Katowickiej 21.
Obrazek
Obrazek

Wiktora Polaka 2-2a - dawny Dom Gminny
Obrazek

Szpitalna/Wiktora Polaka
Obrazek

ul. Katowicka 35. Obecnie Ośrodek Pomocy Społecznej. Dawniej Miejski Sztab Wojskowy. Dawniej w tym rejonie znajdował się świętochłowicki "zamek".
Obrazek

Wiktora Polaka 1 - dawny zarząd dworski z 1907 r. Siedziba dawnego urzędu gminy. Następnie przeszedł we władanie policji. W czasach okupacji mieściło się tu więzienie hitlerowskie. Budynek spłonął w Sylwestra 1999 r. Od 2012 r. jest siedzibą Muzeum Powstań Śląskich
Obrazek

ul. Wiktora Polaka
Obrazek

Cegły jak malowane przy Żołnierskiej
Obrazek

Rzeźbiona brama - ul. Żołnierska
Obrazek

Główny cel biegu - państwowy młyn (zbożowy) Żołnierska 25a. Napis do rozszyfrowania w 2/3. Budynek w późniejszych czasach był warsztatem ceramicznym. Zdjęcia archiwalne ze środka można zobaczyć na świętochłowickim forum https://swietochlowice.biz/forum/viewto ... f=13&t=300
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i okoliczne zarośla
Obrazek
Obrazek

Franek Mysza
Obrazek

I jeszcze Żołnierska:
Obrazek
Obrazek

Sentymentalnie- moje dawne liceum im. Kochanowskiego
Obrazek

Świętochłowicka statua wolności - na rogu Szpitalnej i Polnej
Obrazek

Schron przy Polnej 41
Obrazek

Bytomska 35a - prawdopodobnie ostatnie chwile budynku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dwupiętrowe chlewiki?
Obrazek
Obrazek

i widok w drugą stronę:
Obrazek

Bytomska 29
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Maras Starszy » poniedziałek 01 lut 2021, 16:54

Georg Perlitz ?

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Maras Starszy » poniedziałek 01 lut 2021, 17:48

C. d. Georg Perlitz
Rodzina Perlitz była wyznania mojżeszowego czyli najprawdopodobniej Georg Perlitz był Żydem.
Jeszcze jedna uwaga względem zdjęcia przedstawiającego dawny sklep „Georg Perlitz”. Na pewno na środku było wejście – widać schodek od którego zamurowano otwór drzwiowy robiąc z niego okno – co sama odkryłaś i opisałaś.
Ponadto okna po obu stronach też są wtórne. Można zauważyć, że pierwotne były nieco szersze i dużo niższe – prawdopodobnie aż do gzymsu.
Kolejna sprawa - na dwóch płaszczyznach wypracowanych w tynku - pomiędzy dawnymi drzwiami a oknami (witrynami)– widać pozostałości napisów. Po dwa napisy na biegnące na ukos - od prawej strony w dół. Może profile działalności sklepu (?), salonu(?) albo firmy (?).
To tyle ; jak przy okazji trafię jakiegoś Georga (Jerzego) Perlitza to dam znać.
Pozdrawiam.
m

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Silverka » poniedziałek 01 lut 2021, 17:53

Maras Starszy pisze:C. d. Georg Perlitz
Rodzina Perlitz była wyznania mojżeszowego czyli najprawdopodobniej Georg Perlitz był Żydem.
Jeszcze jedna uwaga względem zdjęcia przedstawiającego dawny sklep „Georg Perlitz”. Na pewno na środku było wejście – widać schodek od którego zamurowano otwór drzwiowy robiąc z niego okno – co sama odkryłaś i opisałaś.
Ponadto okna po obu stronach też są wtórne. Można zauważyć, że pierwotne były nieco szersze i dużo niższe – prawdopodobnie aż do gzymsu.
Kolejna sprawa - na dwóch płaszczyznach wypracowanych w tynku - pomiędzy dawnymi drzwiami a oknami (witrynami)– widać pozostałości napisów. Po dwa napisy na biegnące na ukos - od prawej strony w dół. Może profile działalności sklepu (?), salonu(?) albo firmy (?).
To tyle ; jak przy okazji trafię jakiegoś Georga (Jerzego) Perlitza to dam znać.
Pozdrawiam.
m


Oooooo! Dziękuję! Od długiego czasu szukam informacji o tym miejscu. Co jakiś czas zaglądam zobaczyć czy czegoś więcej nie widać :) pięknie dziękuję <3

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Maras Starszy » poniedziałek 01 lut 2021, 18:21

nie ma sprawy... przyglądałem się przed chwilą jeszcze tym żółtawym cegłom, one tworzą taki regularny wzór (obramienie) tych dawnych otworów okiennych i drzwi , tak niby "koronka". Widać to szczególnie po lewej i prawej stronie. A tak na marginesie to bardzo ładnie to przerobili; nie na rympał i byle jak tylko się starali by to wszystko jako tako wyglądało. Czyli być może przeróbka była przed 1945 r. albo gdzieś do 1950 - byli jeszcze przedwojenni fachowcy : ))

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Świony z ciekawej strony - c.d. Georg Perlitz - Kochanowskiego 6

Postautor: Maras Starszy » czwartek 04 lut 2021, 18:13

Witaj Silverka serdecznie!
Wrzuciłem te dwa Twoje zdjęcia (które „ porysowałem” na kolorowo) by zobrazować jak mogły wyglądać okna i drzwi przed ewentualna przebudową sklepu. Czerwone kreski (obramienia hipotetycznych okien) wynikają z tego, że cegła w tym miejscu połączona jest główką jedna do drugiej, a nie naprzemiennie jak się normalnie buduje z cegieł – więc było to ewidentnie zamurowanie szerszego otworu Widać też na tym pierwszym photoshopowym zdjęciu takie „obramienie” z żółtej cegły. Te późniejsze przemurowania są już nieco z gorszej jakości cegieł i spoina jest nieco inna i kolorystycznie i jakościowo. Ponadto na niebiesko obrysowałem ewentualne wypełnienie podokienne. Mogło być tak jak na pierwszym piętrze – takie nisze podokienne przedzielone pionowymi słupkami z cegieł. Na zielono podkreśliłem najprawdopodobniej jakieś skute napisy na tych wypracowanych z tynku płycinach, które biegły pod ukosem. Być może były aplikowane z wypukłych liter i dlatego je skuto. Inne napisy – jeśli takie były, ponad tymi stiukowymi mogły być malowane.
Czerwoną strzałką zaznaczyłem dwa - chyba metalowe, trzpienie, które wystają z muru. Co to było na dziś nie wiem (zdjęcia u siebie masz na pewno w lepszej rozdzielczości to może coś zobaczysz lepiej) . Miejsce na taki metalowy skrobak do butów – jak się montowało przy kamienicach przed wojną to byłoby to za wysoko.
Co do Georga Perlitza to w Świętochłowicach i okręgu na razie go nie znalazłem. Jest jakiś Perl, Perlmann - ale jedyny Adresbuch tego terenu jest z 1913 roku. Jak zdobędę późniejsze to pewnie się ktoś taki nam objawi : ) bo wydaje mi się – stylistyka dekoracji , że będą to lata trzydzieste.
Miałem to wysłać na priv - a jedynie zdjęcia wkleić, ale się rozpisałem i...poszło
Pozdrawiam serdecznie!
Załączniki
1. Fasada sklepu, salonu, zakładu usługowego.jpg
1. Fasada sklepu, salonu, zakładu usługowego.jpg (149.38 KiB) Przejrzano 5372 razy
2.Symulacja ewentualnych wykroi wcześniejszych otworów okiennych i drzwi.jpg
2.Symulacja ewentualnych wykroi wcześniejszych otworów okiennych i drzwi.jpg (138.59 KiB) Przejrzano 5372 razy

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Silverka » czwartek 04 lut 2021, 21:50

Wow! Świetne rozpracowanie tematu! Dzięki za zaangażowanie się :) Co do trzpieni to pewnie wkrótce będę nieopodal, wtedy zrobię zbliżenia. A jeśli chodzi o adresbuchy z 1913 i 1914 jeśli masz, jest tam info o niejakim zegarmistrzu Smoczyku? Chciałam wiedzieć gdzie dokładnie prowadził w tych latach swój zakład na Lipinach.

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Maras Starszy » wtorek 09 lut 2021, 13:27

Witaj Silverka
Przepraszam za ciszę i brak odpowiedzi ale już jestem i odpisuję.
Poniżej wklejam Ci link do tego Adressbucha z 1913 roku. Myślę, że się przyda do poszukiwań ; jest tam ponad 500 stron.

"Adressbuch umfassend den Stadtkreis Königshütte O.-S., die Gemeinden Bismarckhütte u. Chorzow mit Kolonie Wenzlowitz, Gemeinden Neu-Heiduk und Schwientochlowitz, sowie den Gutsbezirk Schwientochlowitz mit Charlottenhof. 1913"

https://www.sbc.org.pl/dlibra/publicati ... 24/content

pozdrawiam serdecznie
m

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Świony z ciekawej strony

Postautor: Maras Starszy » wtorek 09 lut 2021, 16:12

Witaj Silverka jeszcze raz
Georg Perlitz – dwa takie nazwiska z imionami znalazłem w genviki.de, ale pochodzą z Brandenburg a. H.
Ciekawsze jest to, że na Śląsku pojawiły się dwa rekordy *Perlitz* -
1. Artur - Neustadt (Prudnik).
2. Reinhold - Hindenburg (Zabrze).
Obaj urodzeni przed rokiem 1900.
I być może jeden z nich był ojcem Georga Perlitza z „cynamonowego sklepu”.
Imiona nie bardzo wskazują na pochodzenie, ale szukałbym po wątku Artura - imię było nadawane dzieciom przez członków gminy żydowskiej, choć nie jest pochodzenia semickiego. (zaś Reinhol jest imieniem czysto germańskim). Jeśli Georg zginął w czasie II WŚ to być może będzie coś w:
https://www.yivo.org/Holocaust-Archive
jeśli się ożenił to:
https://www.ancestry.de i pozostałe ancestry w innych państwach czyli różne końcówki com, ca itp.
Myślę, że prędzej czy później się znajdzie. Jeśli coś znajdziesz pierwsza – jakieś ślady Georga to daj znać : )
Pozdrawiam serdecznie
m


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pamiętnik Włóczykija”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości