Będzin - pierwsze dni wojny 1939 r, dziennik księdza Leona Stasińskiego

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Będzin - pierwsze dni wojny 1939 r, dziennik księdza Leona Stasińskiego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 lis 2015, 21:53

"Będzin - pierwsze dni wojny 1939 r." to dziennik autorstwa księdza Leona Stasińskiego.
Ten interesujący dokument, spisywany w formie swoistego pamiętnika, do niedawna istniejący jedynie w formie maszynopisu, dzięki inicjatywie pana Adama Szydłowskiego, będzińskiego pasjonata kultury żydowskiej, ujrzał niedawno światło dzienne.

Wychodząc na drogę między obu cmentarzami zauważyłem mnóstwo uciekających, przeważnie byli to ubodzy Żydzi. Okropny widok. Są z dziećmi, z tobołkami, bochenkami chleba, kozą, krową, z psem. Na twarzach rozpacz i strach. Zatrzymują się obok mnie pytając, co mają robić? Twierdzą, że niemieckie wojska już niedaleko. Powtarzające się informacje o morderstwach, każą im uciekać, porzucać wszystko – aby ratować życie. Rzadko w życiu płakałem. Ostatni raz przy trumnie mojej Matki w 1927 r. Ale taki widok, który jeszcze przed trzema dniami był nie do pomyślenia, wycisnął mi łzy. Nie mogłem ani mówić, ani pocieszać, ani radzić. Powlokłem się ociężałym krokiem w górkę starego cmentarza. Odruchowo odwróciłem się i nad tym biednym tłumem zakreśliłem znak błogosławieństwa.

- ksiądz Leon Stasiński, fragment dziennika
Załączniki
Książka.JPG
Książka.JPG (72.07 KiB) Przejrzano 6079 razy
Ksiądz Leon Stasiński.jpg
Ksiądz Leon Stasiński.jpg (89.9 KiB) Przejrzano 6079 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Będzin - pierwsze dni wojny 1939 r, dziennik księdza Leona Stasińskiego

Postautor: Gniewko » piątek 04 gru 2020, 22:19

Gdzie można zdobyć tę książkę? Czy to jeszcze możliwe? Niesamowita jest Wasza strona Strażnicy! Jak dziwnie zaplatają się wątki :!:
Maciej Rodziewicz

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Będzin - pierwsze dni wojny 1939 r, dziennik księdza Leona Stasińskiego

Postautor: Karolina Kot » sobota 05 gru 2020, 00:00

Trzeba zajrzeć/ skontaktować się z "Cafe Jerozolima" w Będzinie. Tam nabyłam swój egzemplarz.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości