Bursztynowa Komnata - powrót nadziei?

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Bursztynowa Komnata - powrót nadziei?

Postautor: smar » sobota 01 kwie 2023, 11:19

bursztynowa komnata.jpg
bursztynowa komnata.jpg (160.4 KiB) Przejrzano 2222 razy

Książkę Ryszarda Jacyny "Bursztynowa Komnata - w poszukiwaniu zaginionej prawdy" kupiłem przypadkiem i bez przekonania (jako dodatek do innej by nie płacić za przesyłkę :mrgreen: ) - no bo co by tu można nowego napisać w tak (wydawałoby się) mocno wyeksploatowanym temacie. Szczególnie po publikacji w 2006 roku książki Katherine Scott-Clark i Adriana Levy (na fotce z prawej) mogłoby się wydawać że sprawa została definitywnie rozstrzygnięta. Autorzy Ci włożyli naprawdę ogromny wysiłek w dotarciu do "nowych" (bo wcześniej tajnych a i obecnie niezupełnie jawnych) dokumentów zarówno w Rosji jak i RFN (po byłej STASI) by na ich podstawie wysnuć wniosek że słynne arcydzieło doszczętnie spłonęło w czasie zdobycia Królewca przez Armię Czerwoną (choć w mojej osobistej opinii wniosek ten wcale nie wydawał się taki oczywisty).
W swej książce (a raczej "nowelce" ;) - raptem 96 stron "brutto" 72 strony "netto") Ryszard Jacyna w stylu Sherlocka Holmesa raz jeszcze analizuje niektóre dokumenty i wypowiedzi świadków by dojść do zaskakującej konkluzji: "że prawdziwa komnata gdzieś istnieje" ! Ba, sugeruje nawet gdzie może się znajdować! Dla mnie jego argumenty są nawet dość przekonywujące... :)

Posty: 24
Rejestracja: piątek 19 cze 2015, 20:05

Re: Bursztynowa Komnata - powrót nadziei?

Postautor: Gajus Pięknus » niedziela 01 paź 2023, 20:11

Celem uzupełnienia tematu dorzucę jeszcze te dwie pozycje .
Załączniki
20230910_113714.jpg
20230910_113714.jpg (70.88 KiB) Przejrzano 1804 razy

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bursztynowa Komnata - powrót nadziei?

Postautor: smar » wtorek 10 paź 2023, 19:19

Gajus Pięknus pisze:Celem uzupełnienia tematu dorzucę jeszcze te dwie pozycje .

No to ja jeszcze dwie: najstarszą i najnowszą ;)
bursz_kom_02.jpg
bursz_kom_02.jpg (142.63 KiB) Przejrzano 1658 razy


Książka Badowskiego z 1976r - wiadomo - może stanowić punkt odniesienia dla wszystkich późniejszych o BK.
Książka Iwańskiego (2020r) opowiada dokładnie o tym co zawarto w jej tytule (tylko w odwrotnej kolejności tzn. najpierw o Kochu a następnie o BK). Nad sprawą poszukiwań BK autor specjalnie się nie rozwodzi - podaje zwięźle kilka informacji głównie takich z którymi sam się zetknął. W oparciu o informacje do których dotarł powątpiewa w hipotezę jakoby BK spłonęła na królewieckim zamku.
Moim zdaniem obie pozycje warte polecenia!

Posty: 50
Rejestracja: sobota 21 sty 2023, 16:47

Re: Bursztynowa Komnata - powrót nadziei?

Postautor: budrys » czwartek 26 paź 2023, 20:21

Bursztynowa komnata została odnaleziona w 1986 roku pod zamkiem w Bolkowie. Teraz jest w Rosji.
https://youtu.be/8el4hWJnMuI
https://forum.odkrywca.pl/topic/5754-bursztynowa-komnata/#comment-2129651
Ostatnio zmieniony sobota 27 sty 2024, 23:34 przez budrys, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bursztynowa Komnata - powrót nadziei?

Postautor: smar » czwartek 26 paź 2023, 21:01

budrys pisze:Bursztynowa komnata została odnaleziona w 1986 roku pod zamkiem w Bolkowie. Teraz jest w Rosji.

Kiedyś była taka reklama czekolady Milka kończąca się zdaniem: "A świstak zawija je w te sreberka" :mrgreen: Moje córki cytowały ją zawsze - dodatkowo ilustrując wypowiedź ruchami dłoni - gdy chciały wyrazić że coś jest dla nich kompletną bzdurą :mrgreen:
Dwa bardziej poważne tropy związane z Bolkowem powinny być znane każdemu kto czytał publikacje o BK.
Pierwszy trop to "B III" - "Bunkier III" w Królewcu lub jak kto woli w cyrylicy "B Sz" czyli "Bolkow, Szlesien"
Drugi trop to zasypane, poniemieckie podziemia znajdujące się za zamkiem Świny (sorry ale tu jak zwykle cytuję z pamięci - odszukanie tekstu o tym, który NA PEWNO posiadam, zajęłoby mi trudną do określenia ilość czasu; najprawdopodobniej w którymś z numerów "Odkrywcy" ;) )


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości