Strzelin na dawnej pocztówce i fotografii

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Strzelin na dawnej pocztówce i fotografii

Postautor: Karolina Kot » środa 08 mar 2023, 16:39

Strzelin na dawnej pocztówce i fotografii
Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska

Dawny Strzelin przeminął bezpowrotnie. Dziś naszym wizualnym źródłem informacji o tamtym mieście pozostają ryciny, zdjęcia i karty pocztowe.
Są jedynym zachowanym przekazem, dzięki któremu możemy zobaczyć nieistniejące budynki i ulice.


Biegając po krzakach w okolicy Strzelina i po samym mieście, straszliwie okaleczonym pod koniec II Wojny Światowej, po raz kolejny już zajrzałam do punktu Informacji Turystycznej, zlokalizowanego na dworcu kolejowym.
I - oczywiście - wydałam tam wszystkie pieniądze, jakie ze sobą miałam, w tym "drobnicę" z Archimedesa, a nawet jednogroszówki, które znajdowałam na przestrzeni ostatnich miesięcy i skrupulatnie zbierałam.
Było ich dokładnie tyle, ile trzeba, stąd po raz kolejny wysnułam wniosek, że należy szanować każdy grosz, bo nie wiadomo, kiedy tego grosika zabraknie (ewidentnie jestem typowym "centusiem" z Galicji :-) ).

Sama książka bardzo mi się spodobała. Archiwalne zdjęcia ukazały mi obraz pięknego, starego miasta, którego już nie ma.
Szkoda tylko, że Autorzy nie dołączyli rozkładanej mapy z aktualnym planem miasta i współczesnymi nazwami ulic oraz że a albumie nie umieszczono aktualnych widoków tych samych miejsc. Porównanie "dawniej i dziś" w przypadku Strzelina zrobiłoby na czytelniku piorunujące wrażenie.

Album jest świetny i warty swojej ceny. Powinien go mieć na półce każdy miłośnik historii Dolnego Śląska.
Załączniki
O Strzelinie (1).jpg
O Strzelinie (1).jpg (73.45 KiB) Przejrzano 638 razy
O Strzelinie (4).jpg
O Strzelinie (4).jpg (78.29 KiB) Przejrzano 638 razy
O Strzelinie (3).jpg
O Strzelinie (3).jpg (49.68 KiB) Przejrzano 638 razy
O Strzelinie (2).jpg
O Strzelinie (2).jpg (56.41 KiB) Przejrzano 638 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości