Asteroid i półkotapczan

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Asteroid i półkotapczan

Postautor: Karolina Kot » wtorek 31 sty 2023, 21:04

Wyprawy do muzeów za każdym razem kończą się tak samo: tachaniem do Archimedesa stosu książek.
Nie inaczej sprawa się miała podczas wizyty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Zakupiłam - między innymi - album autorstwa Katarzyny Jasiołek "Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym". Aktualnie zaczytuję się w opisach, ciesząc oczy zdjęciami.

Jak żyło się w czasach, gdy w sklepach brakowało wszystkiego, a do kawalerek wprowadzały się całe rodziny? Gdy kupowało się na raty komplety mebli, którymi można by obdzielić kilka mieszkań? I gdy co drugie mieszkanie wyglądało identycznie i można było się pomylić, czy jest się u siebie, czy w gościach?
Chociaż popularność wzornictwa od kilku lat przybiera na sile, wciąż trudno zdobyć informacje na temat jego twórców, a niektóre nazwiska pozostaną na zawsze tajemnicą. Wielu jednak ustrzegło się przed anonimowością. O kilku krążą wręcz legendy – jak choćby taka, że jej ciepłe majtki uratowały polskie wzornictwo.
„Asteroid i półkotapczan” to opowieść o tym, w jakich okolicznościach powstawały meble, szkło, tkaniny, oświetlenie czy ceramika, dostępne (czy raczej wiecznie niedostępne) w polskich sklepach po 1945 roku, ale także o tym, kto tworzył te, które nigdy nie trafiły na sklepowe półki. Wciągająca historia, przywołująca filmy, w których grają ikony designu, i mówiąca o wydarzeniach, bez których wiele wspaniałych obiektów nigdy by nie powstało.

„Jeśli jesteście miłośnikami polskiego wzornictwa, jeśli uwiódł was dizajn PRL-u, ta książka jest lekturą obowiązkową. Poznacie nie tylko dizajnerów i ich prace, ale również warunki, w których rodziło się w naszym kraju wzornictwo przemysłowe. Autorka, opisując instytucje, fabryki, technologie czy sposób sprzedaży, odwołuje się do pamięci samych projektantów i do wspomnień ich najbliższych. Ta osobista perspektywa uświadamia, jak trudno było wdrożyć wzór, ale również daje wyobrażenie o determinacji projektantów. W czasach, kiedy rządził wytwórca, a nabywca nie miał nic do powiedzenia, powstawały wyroby, które dla współczesnych są atrakcyjne. Świadczą o tym wznowienia i pokaźny ruch kolekcjonerski”.

Czesława Frejlich.

„Doskonale napisane i zilustrowane kompendium wiedzy dla wielbicieli powojennego wzornictwa. Autorka w niezwykle barwny, namacalny sposób przybliża czytelnikom projekty, ich autorów, pracowników z linii produkcyjnych i czasy, które, choć trudne dla artystów, były tłem do powstania ponadczasowego wzornictwa na światowym poziomie”.

Tobiasz Dryło, kolekcjoner, „Wzornictwo XX wieku w Polsce”.

„Katarzyna Jasiołek zdrapuje z peerelowskich mebli połysk, nawet słynnym porcelanowym figurkom odbiera trochę czaru. Pokazuje bowiem modne dziś wzornictwo w naturalnym otoczeniu. W małych mieszkaniach albo na wystawach, bo wiele znakomitych projektów można było zobaczyć tylko od święta. Asteroid i półkotapczan to porządne kompendium wiedzy o powojennym dizajnie i jego twórcach, ale też czasach, w których powstawał”.

Aleksandra Boćkowska, dziennikarka, autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” i „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”.

Źródło
Załączniki
Asteroid i półkotapczan (1).jpg
Asteroid i półkotapczan (1).jpg (100.44 KiB) Przejrzano 890 razy
Asteroid i półkotapczan (2).jpg
Asteroid i półkotapczan (2).jpg (91.48 KiB) Przejrzano 890 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 44
Rejestracja: niedziela 10 mar 2019, 16:24

Re: Asteroid i półkotapczan

Postautor: szarik » wtorek 31 sty 2023, 21:59

Bardzo ładna książka. I mądra jak widzę - jest tu coś o otwieraniu nowego wątku szklano-porcelanowego.

P.S. Ilustracja ( lewa ) jest naprawdę bardzo ładna.
"Cuś nacisłem i fszystko znikło." ( Kurt Cobain )

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Asteroid i półkotapczan

Postautor: Karolina Kot » wtorek 31 sty 2023, 22:21

Wydzieliłam osobne wątki dla szkła oraz porcelany, porcelitu i kamionki z okresu PRL.
Zapraszam do prezentowania swoich zborów, koniecznie z uwzględnieniem sygnatury producenta.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 44
Rejestracja: niedziela 10 mar 2019, 16:24

Re: Asteroid i półkotapczan

Postautor: szarik » wtorek 31 sty 2023, 22:41

Karolina bardzo dziękuję, ze się fatygowałaś, ale to nie to. :shock: Ponieważ genialny wątek autorstwa Eworu jest dedykowany jednej, konkretnej hucie i tak musi pozostać, zresztą, ten wątek to dzieło skończone i doskonałe więc.. pozostaje tylko podziwiać.
Ja mam tego mało, ale pokombinuję cuś i wrócę na konsultacje.
Jeszcze raz dziękuję, że się fatygowałaś.
"Cuś nacisłem i fszystko znikło." ( Kurt Cobain )

Posty: 44
Rejestracja: niedziela 10 mar 2019, 16:24

Re: Asteroid i półkotapczan

Postautor: szarik » wtorek 31 sty 2023, 22:43

A że z sygnaturą to jaśniejsze niż Słońce.
"Cuś nacisłem i fszystko znikło." ( Kurt Cobain )

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Asteroid i półkotapczan

Postautor: Karolina Kot » wtorek 31 sty 2023, 22:46

Każdy z użytkowników może założyć nowy temat w tym dziale.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości