Prudnik - publikacja "Wszystko jest, tylko ludzi nie ma"

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - publikacja "Wszystko jest, tylko ludzi nie ma"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 sie 2022, 22:13

Ostatnio zaczytuję się w tej niesamowitej publikacji, w której umieszczono wspomnienia z okresu II Wojny Światowej i czasów tuż po niej, opisane przez dawnych mieszkańców ziemi prudnickiej (wówczas będących dziećmi) oraz osoby, które zostały przesiedlone w te tereny po zakończeniu działań wojennych.
Autentyczne wspomnienia starszych ludzi zawsze robią na mnie ogromne wrażenie, a w tym przypadku są to wspomnienia dziecięce.

Między wierszami można odczytać ogrom tragedii, jaka spotkała ludzi w związku ze zbrojnym konfliktem i przymusowymi migracjami, oczyma wyobraźni zobaczyć śmierć bliskich osób, rabunki, gwałty, niesprawiedliwości, przemoc, rany, głód i strach.
I ten przerażający brak pewności jutra.

Książka, wydana pod koniec 2021 roku, stała się szczególnie wymowna w ostatnich miesiącach, kiedy to tuż obok nas toczy się podobna tragedia.
W czasie wojny nic nie jest czarno białe, a cierpi zwłaszcza ludność cywilna.
Warto przeczytać tę publikację, zwłaszcza, jeśli dysponuje się dozą empatii i wyobraźni, by to sobie wszystko w głowie poukładać. Zgłębiając się w lekturę coraz bardziej odnoszę wrażenie, że niektórzy starsi rozmówcy przemilczeli wiele, pominęli w opowiadaniach rzeczy najbardziej bolesne.
Z tekstu potrafię wyłuskać także suche fakty: wiem już na przykład, gdzie znajdowała się w Prudniku kuźnia, wiem, że na Placu Wolności istniała zbiorowa mogiła ofiar Marszu Śmierci, wiem, że pod kościołem parafialnym, w leju po bombie, w marcu 1945 roku pochowano około 60 osób i wiem też, jakie to ruiny fabryki stoją sobie obok kamienicy, w której obecnie mieszkam.

Lektura tej pozycji uczy pokory, szacunku i tolerancji dla innych.

Staraniem Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Biedrzychowice” oraz Muzeum Ziemi Prudnickiej została wydana książka pt. „Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej”.

Prof. dr hab. Danuta Kisielewicz w recenzji wydawniczej w następujących słowach oddaje ideę przygotowanej publikacji:

„Przekazane ustnie, a następnie spisane relacje oraz napisane wspomnienia ukazują historię przesiedleńców — zarówno z ziemi utraconej, jak i nowej małej ojczyzny, w której przyszło im żyć. Przywołują pamięć o tych, którzy stracili życie, pokazują, w jaki sposób ich podobne doświadczenia życiowe wpłynęły na kształtowanie współczesnego krajobrazu kulturowego powiatu prudnickiego.

Zamieszczone w opracowaniu relacje są cennym materiałem poznawczym. Przedstawione w nich wydarzenia są opowiadane z perspektywy dziecka, widziane oczyma dziecka, niektóre znane im z opowiadań najbliższych. Być może niektóre z nich mogą zawierać pewien rodzaj subiektywizmu, czy też może zniekształceń pewnych faktów przez emocjonalne podejście do opowiadanych zdarzeń, to jednak (po skonfrontowaniu z materiałami źródłami, czy też literaturą wspomnieniową bądź naukową), stanowią cenne źródło wiedzy historycznej i społecznej.

Patrząc ze współczesnej perspektywy na słowa zawarte w relacjach zamieszczonych w opracowaniu, uświadamiamy sobie, że ludzkie cierpienia, doświadczane przez okrucieństwo wojny, dotykały wszystkich, nie tylko ludność państwa walczącego z agresorem, lecz także ludność państwa, które wojnę wywołało. Wojna jest tragedią nie tyko jednego narodu, lecz wielu. Cierpienia nie da się wartościować. Wspólne doświadczenia zbliżały ludzi, którzy potrafili sobie pomagać, żyć w zgodzie, cieszyć się pokojem i dbać o niego jak o własne życie. Opowiedziane historie uczą pokory i szacunku wobec ludzkich doświadczeń.”

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profili społecznościowych, na których opublikujemy szczegółowe informacje na temat miejsca i terminu promocji książki. Publikację będzie można otrzymać nieodpłatnie.

Książka została wydana w ramach zadania publicznego „Wspomnienia. Ziemia Prudnicka w latach 1945-1947”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Źródło: Muzeum Ziemi Prudnickiej

Książkę otrzymałam za darmo w Prudnickim Muzeum.
Załączniki
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (1).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (1).JPG (77.62 KiB) Przejrzano 1206 razy
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (2).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (2).JPG (46.98 KiB) Przejrzano 1206 razy
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (3).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (3).JPG (37 KiB) Przejrzano 1206 razy
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (5).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (5).JPG (35.82 KiB) Przejrzano 1206 razy
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (4).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (4).JPG (38.42 KiB) Przejrzano 1206 razy
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (6).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (6).JPG (84.38 KiB) Przejrzano 1206 razy
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (7).JPG
Wszystko jest, tylko ludzi nie ma (7).JPG (30.65 KiB) Przejrzano 1206 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości