Nie - miejsca pamięci. Nekrotopografie

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nie - miejsca pamięci. Nekrotopografie

Postautor: Karolina Kot » środa 29 wrz 2021, 07:07

Jest mi niezmiernie miło zaprezentować na naszym Forum skromną, ale niezwykle cenną dla mnie książkę.

Nie-miejsca pamięci 1. Nekrotopografie podejmują wysiłek zmapowania – choćby cząstkowego – poludobójczej przestrzeni dzisiejszej Polski. Książka prezentuje studia dziewięciu przypadków: lokalizacji przeszłej przemocy – zagłady Żydów i Romów oraz konfliktów etnicznych – które nie zostały przekształcone w miejsca pamięci. Są to: Radecznica w woj. lubelskim, okolice Miechowa k. Krakowa, Bielcza i Borzęcin w woj. małopolskim, las Dębrzyna koło Przeworska, Sukowice w woj. opolskim, Terka w Bieszczadach, a także obrzeża obozów zagłady w Majdanku, Chełmnie i Sobiborze. Autorki i autorzy, poprzez wielodyscyplinarną analizę kulturowej topografii i morfologii wybranych miejsc, pytają o przyczyny nieupamiętnienia punktów przeszłej przemocy oraz dynamikę otaczających je kultur pamięci, a także odtwarzają własne autoetnograficzne doświadczenie tych miejsc. Nie-miejsca pamięci 1. Nekrotopografie proponują nowe narzędzia studiów pamięcioznawczych, operatywne w badaniach nad trudną pamięcią w Polsce, a także szerzej: w Europie Środkowo-Wschodniej.


Ta publikacja jest wyjątkowa, szczególna i raczej nie zainteresuje większości ludzi. Ale nas tak - i to bardzo!
Autorzy książki wykonali wręcz benedyktyńską pracę, docierając do zapomnianych miejsc pamięci, położonych w krzakach i dotychczas nie upamiętnionych w żaden sposób.

Jest dla nas zaszczytem, że chociaż w niewielkim ułamku mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie i bardzo dziękujemy za przesłany pocztą egzemplarz.
Czytam go od kilku dni z wypiekami na twarzy. Opisy wywarły na mnie wrażenie.
Mam ochotę od razu pojechać w te krzaki i też szukać. Chylę czoła - to naprawdę ogrom pracy, zwłaszcza wywiad terenowy robi wrażenie.

Szczególne słowa podziękowania chciałabym przekazać pani Karinie Jarzyńskiej.
Załączniki
Nekrotopografie (1).JPG
Nekrotopografie (1).JPG (26.71 KiB) Przejrzano 2113 razy
Nekrotopografie (2).JPG
Nekrotopografie (2).JPG (64.86 KiB) Przejrzano 2113 razy
Nekrotopografie (4).JPG
Nekrotopografie (4).JPG (58.25 KiB) Przejrzano 2113 razy
Nekrotopografie (3).JPG
Nekrotopografie (3).JPG (61.73 KiB) Przejrzano 2113 razy
Nekrotopografie (5).JPG
Nekrotopografie (5).JPG (47.13 KiB) Przejrzano 2113 razy
Nekrotopografie (6).JPG
Nekrotopografie (6).JPG (51.2 KiB) Przejrzano 2113 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość