Śląsk (Dehio) - Zabytki Sztuki w Polsce 2006 r.

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Śląsk (Dehio) - Zabytki Sztuki w Polsce 2006 r.

Postautor: Maras Starszy » sobota 06 mar 2021, 18:22

Co prawda książka wyszła dość dawno (2006 r.) ale charakterystyki obiektów zabytkowych w niej zawarte, wciąż są punktem odniesienia i takim wzorcem rzeczowych i lapidarnych opisów dla wielu osób zajmujących się zabytkami Śląska.
Mam swój egzemplarz - mocno już "zajechany", ale w większości przez te lata gdy go używałem, dużo opisów "się mi zdigitalizowało" dlatego też będę umieszczał te notki z Dehia (z podaniem źródła) przy kolejnych zabytkach; oczywiście będziemy też wnosić własne poprawki ponieważ jak wszędzie także i tu pojawiło się trochę błędnych informacji.

Śląsk.jpg
Śląsk.jpg (121.01 KiB) Przejrzano 2180 razy


Jest to pierwszy tom polsko-niemieckiej serii wydawniczej, który w wersji niemieckiej nosi tytuł "Dehio-Handbuch der Kunstdenkmaler in Polen. Schlesien".
W zwięzłej, esencjionalnej formie, przedstawiono tu najcenniejsze pamiątki sztuki i kultury regionu. Książka jest kompendium wiedzy niezbędnej specjalistom i przydatnej wszystkim osobom zainteresowanym najcenniejszymi zabytkami Śląska. W części historycznej omówiono złożone dzieje regionu, a historię architektury i sztuki od X do XX wieku zaprezentowano w artykułach autorstwa wybitnych znawców przedmiotu. Bliźniacze wydanie niemieckie ukazało się pod tytułem "Dehio-Handbuch der Kunstdenkmaler in Polen. Schlesien" jako kolejna publikacja w zapoczątkowanej sto lat temu przez Georga Dehio serii wydawniczej. Obwoluta: Szczyt elewacji wsch. wrocławskiego ratusza.

Tekst katalogowy obejmuje ponad 1 200 miejscowości z obszaru dorzecza górnej i środkowej Odry - od Gór Izerskich przez Sudety po Beskid Śląski, oraz około 2 500 znajdujących się w nich obiektów architektury i budownictwa, wraz z bogatym wystrojem i wyposażeniem.

Jak widziałem pojawiła się także Małopolska
-----------

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości