Kolej Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kolej Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie

Postautor: Karolina Kot » środa 11 lis 2020, 07:02

Pewnego dnia, wśród szalejącej pandemii, ruszyłam w miasto. W planach był zakup ubrań, bo te z zeszłego roku mocno się już podniszczyły. Niestety, wyprawa "na sklepy' zakończyła się porażką, jak zwykle. Pech chciał, że po drodze mijałam lokalną księgarnię.
W efekcie wróciłam do domu z dwoma parami nowych skarpetek i kilkoma świetnymi książkami, na które wydałam przeznaczone na ciuchy pieniądze.

Oddajemy w Państwa ręce książkę przedstawiającą historię budowy i eksploatacji linii kolejowej Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie przebiegającej przez atrakcyjny turystycznie górski teren ziemi kłodzkiej, na szlaku prowadzącym do znanego uzdrowiska Lądka Zdroju.

Dr Przemysław Dominas ‒ badacz dziejów komunikacji i transportu w Polsce i Niemczech ‒ w przystępny i ciekawy sposób opisuje potencjał gospodarczy regionu pod koniec XIX wieku. Zamieszczone w książce liczne zdjęcia z okresu budowy linii (koniec XIX w.), lat międzywojennych oraz czasów najnowszych uzupełniają tekst, a także ukazują, jak interesujący jest to krajobraz pod względem architektonicznym. Na fotografiach zostały utrwalone zabytkowe drewniane dworce o konstrukcji szkieletowej oraz mosty i wiadukty będące budowlaną wizytówką ówczesnej epoki. Autor wykorzystał w publikacji wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, informacje z ówczesnych periodyków o postępach w budowie i uroczystościach organizowanych z okazji uruchomienia linii.

Po zaprzestaniu przewozów pasażerskich w 2004 roku liczne obiekty kolejowe przestały pełnić swoje pierwotne funkcje. W książce znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące losów poszczególnych stacji w ostatnich dziesięcioleciach.

Aby przybliżyć Czytelnikom przebieg linii Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie, rozdziały zostały uzupełnione archiwalnymi planami wiaduktów, przepustów i mostów, mapami oraz rozkładami jazdy.

Przemysław Dominas

Bardzo polecam!
Wiele rzeczy mi się wyjaśniło po przeczytaniu.
Załączniki
Kłodzko - Lądek - Stronie Śląskie.jpg
Kłodzko - Lądek - Stronie Śląskie.jpg (47.48 KiB) Przejrzano 2046 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości