Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 sie 2020, 06:44

Oto mój ostatni zakup: bardzo ciekawa książka pod tytułem "Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski".
Pochłaniam ją bardzo łapczywie w każdej wolnej chwili na dyżurach, robiąc notatki. Niestety: tych wolnych chwil zbyt dużo ostatnio nie ma.
W dodatku dopiero dziś się połapałam, że mój kolega z pracy doskonale zna autora tej pozycji - doktora Ignacego Einhorna, bardzo dobrego endokrynologa. Opowiadał mi o nim już rok temu, ale dopiero dziś się połapałam, że to ta sama osoba. Ja to mam jednak zapłon...
Trzeba będzie postarać się o autograf. :)

Do rzeczy:
„Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski” autorstwa Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna jest książką bardzo szczególna, bo pełną niezwykłych historii miejsc i
ludzi, którzy kiedyś mieszkali na Dolnym Śląsku. Opowiada ona o powojennym świecie żydowskim, który dziś już nie istnieje, a który w latach 40. I 50. XX wieku był wyjątkowością na wielką skalę. Ta niezwykłej treści i urody monografia zabierze Państwa w podróż do samego serca dziedzictwa żydowskiego i będzie Państwa wiodła po odnalezionych przez autorów śladach obecności Żydów na Dolnym Śląsku, przeplatanych wspomnieniami, cytatami z prasy żydowskiej i dokumentami archiwalnymi. Przewodnik jest również bardzo bogato ilustrowany i Ci z Państwa, którzy kochają się w starych światach, znajdą w nim na pewno wiele ciekawostek.
Przewodnik opisuje dzieje Żydów z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Bielawy, Kłodzka, Świdnicy, Szczawna-Zdroju, Głuszycy i wielu innych dolnośląskich miast.

O autorach: Ignacy Einhorn jest jednym z niewielu, którzy doskonale pamiętają specyfikację dolnośląskiego życia żydowskiego, bo sam uczestniczył w nim od dzieciństwa, a Tamara Włodarczyk od 20 lat zajmuje się zgłębianiem lokalnej historii żydowskiej. Obydwoje łączy autentyczna pasja i próba utrwalenia tego, co odchodzi w niepamięć.

Źródło: muzeum.walbrzych.pl

Cóż tu dużo dodawać - serdecznie polecam!
Załączniki
Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku (1).JPG
Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku (1).JPG (81.79 KiB) Przejrzano 2643 razy
Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku (3).JPG
Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku (3).JPG (63.32 KiB) Przejrzano 2643 razy
Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku (2).JPG
Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku (2).JPG (84.84 KiB) Przejrzano 2643 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości