Legendy ziemi strzelińskiej

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Legendy ziemi strzelińskiej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 12 mar 2023, 20:37

Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska
"Legendy ziemi strzelińskiej"

Czy w pobliżu Strzelina można spotkać smoka, diabła lub utopca? Jakie znaczenie miały kamienie maryjne, gdzie szukać zaginionego Królewskiego Jeziora i czy w Białym Kościele obawiano się wampirów? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w niniejszym albumie. Zapraszamy Was do podróży po tajemniczych zakątkach ziemi strzelińskiej. Poznacie kilkadziesiąt legend, podań i anegdot wzbogaconych komentarzem. Nie zabraknie opowieści o zmorach, Białych Damach i ognistych upiorach. Pojawią się ciekawostki dotyczące postaci historycznych, takich jak sławni rozbójnicy, bracia Czirn i informacje o najnowszych odkryciach na terenie Gromnika i Wzgórz Strzelińskich. Większość z opowieści opracowana została na nowo, wiele przywrócono pamięci w ich oryginalnej formie. Wystarczającą rekomendacją do podróży po ziemi strzelińskiej niech będzie fakt, że budziła ona zainteresowanie nawet sławnych braci Grimm.

Źródło: lubimyczytac.pl

Jest to jedna z najlepszych książek o tematyce regionalnej, jaka wpadła mi ostatnio w ręce.
Jej autorami jest małżeństwo: pani Monika i pan Tomasz, którzy w każdy wolny weekend pakowali plecak i ruszali wraz z córeczką Blanką na poszukiwanie historii i przygód w bliższych i dalszych okolicach Strzelina.
Czyli robili dokładnie to samo, co my!
Spodziewałam się w środku nieco sztywnych legend, zaczerpniętych z niemieckich przekładów, ale nic z tych rzeczy.
Zawartość czyta się dobrze, niczym powieść przygodową, a liczne odnośniki i komentarze są prawdziwą wisienką na torcie.

Wydawało mi się, że okolice Strzelina poznałam stosunkowo dobrze, zjeździwszy ją wzdłuż i wszerz Archimedesem i zaglądając tu i ówdzie. A tu się okazało, że trzeba mieć duuużo pokory!
Państwo Duszyńscy zaskoczyli mnie na niejednej karcie swojego albumu.

Dopełnieniem całości i niezwykle ważnym elementem w powstaniu tej wyjątkowej książki jest fakt, że zdjęcia do albumu wykonała córeczka małżeństwa Duszyńskich, Blanka Duszyńska.
Pozycję można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie (obecnie w dworcu kolejowym).

P.S.1
Spędziłam już kilkanaście godzin w błocie i krzakach, szukając miejsc opisanych przez Autorów. Wspaniała przygoda!
Obawiam się jednak, że niechcący przyczyniłam się do powstania nowych legend np. o straszliwym utopcu, wychodzącym z bagien w okolicy Gębczyc i odjeżdżającym Oplem Corsą oraz o zmorze zawodzącej w lasach nad Dębnikami (śpiewałam, żeby odstraszyć dziki, a że talentu za grosz nie mam, to wyszło, jak wyszło).

P.S.2
Mam ogromną nadzieję, że kiedy chłopaki Kusmanka podrosną, nasz Generał wyda wraz z Eweliną i Smykami podobny album o Zagłębiu Dąbrowskim.
Jest to moje ciche marzenie - mieć kiedyś taką właśnie książkę w rękach.
Załączniki
Legendy ziemi strzelińskiej (1).jpg
Legendy ziemi strzelińskiej (1).jpg (57.32 KiB) Przejrzano 858 razy
Legendy ziemi strzelińskiej (3).jpg
Legendy ziemi strzelińskiej (3).jpg (92.52 KiB) Przejrzano 858 razy
Legendy ziemi strzelińskiej (2).jpg
Legendy ziemi strzelińskiej (2).jpg (81 KiB) Przejrzano 858 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości