Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Nasze fotograficzne reportaże z ciekawych wydarzeń kulturalnych, a także ważnych pod względem historycznym
Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: Karolina Kot » sobota 24 gru 2022, 06:47

Uff!
Dosłownie rzutem na taśmę udało mi się obejrzeć czasową wystawę, prezentowaną w podziemiach Muzeum Ziemi Prudnickiej i poświęconą porcelanowym cudom pochodzącym z fabryki w Katowicach - Bogucicach.
Baaardzo żałuję, że - z przyczyn zawodowych - nie mogłam być na wernisażu!! Wykład pani Anny Bartoszek-Szurlej musiał być niesamowity!

Osobiście uwielbiam wszelakie wyroby ceramiczne i szklane, a filiżanki i kubeczki wywołują u mnie wariactwo.
A wyroby z fabryki Giesche naprawdę robią wrażenie! No sami zobaczcie.

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy pt. „Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche", który odbędzie się w piątek 7 października 2022 r. o godz. 18.00, w budynku Arsenału przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

W zachwycający świat porcelany z Górnego Śląska – fabryki Giesche – przeniesie nas pani Anna Bartoszek-Szurlej.
Na wystawie będą prezentowane unikatowe komplety porcelanowe z okresu przedwojennego (w stylu art déco) oraz okresu powojennego i zastawy stołowe z elementami, których współczesne serwisy obiadowe już nie posiadają. Poza tym podziwiać będzie można komplety do kawy białej, czarnej oraz herbaciane, a także bombonierki, wazony, wazoniki, rawierki i pojemniki kuchenne na przyprawy. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja multimedialna, w której opowiemy o historii fabryki Giesche, czasach jej świetności, tajnikach produkcji porcelany oraz dekorowaniu.
Dowiemy się jak i gdzie sprzedawano przedwojenną porcelanę, jak wyglądały reklamy w czasach, gdy nie było ani telewizji, ani Internetu.

Znajdziemy również odpowiedzi na pytania: Co ma wspólnego żakardowy obrus z rodzimej fabryki Samuela Fränkla z porcelaną Giesche? Ile jest kości słoniowej w porcelanie z napisem "kość słoniowa"? Jak rozpoznać prawdziwą, wysokiej jakości porcelanę? Czy pierwsza porcelana była biała? Co to jest terrina? Czym różni się filiżanka kawowa od herbacianej?

Filiżanki, spodeczki, czajniki, dzbanki, łyżeczki, jajcarki, mleczniki itp. to ekspozycja, która ukazuje piękno i kunszt historycznej i współczesnej porcelany górnośląskiej. Moda na picie kawy i herbaty z porcelanowych filiżanek powraca, więc zapraszamy na tajemniczą ulicę Porcelanową 23.

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 grudnia 2022 r.
Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Anny Bartoszek-Szurlej.

Źródło

O samej fabryce poczytać można w tym wątku :arrow: Katowice - Fabryka Porcelany
Zdjęcia wykonałam pod koniec grudnia 2022 roku.
Załączniki
Opowieść o ślaskiej porcelanie (1).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (1).jpg (67.42 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (4).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (4).jpg (58.33 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (3).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (3).jpg (66.48 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (2).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (2).jpg (75.21 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (7).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (7).jpg (53.08 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (6).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (6).jpg (49.53 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (5).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (5).jpg (64.09 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (10).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (10).jpg (56.43 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (9).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (9).jpg (49.99 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (8).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (8).jpg (48.58 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (13).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (13).jpg (63.77 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (12).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (12).jpg (53.12 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (11).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (11).jpg (61.35 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (17).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (17).jpg (41.95 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (16).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (16).jpg (47.85 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (15).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (15).jpg (45.45 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (14).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (14).jpg (55.06 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (19).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (19).jpg (49.08 KiB) Przejrzano 2216 razy
Opowieść o ślaskiej porcelanie (18).jpg
Opowieść o ślaskiej porcelanie (18).jpg (49.44 KiB) Przejrzano 2216 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: Gniewko » niedziela 25 gru 2022, 18:04

Sprawdziłem, bo mnie dręczyło ;)
Osiedle Giszowiec w Katowicach zostało zbudowane przez firmę Giesche SA
Maciej Rodziewicz

Posty: 306
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 19:59

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: PL_Sheep » niedziela 08 sty 2023, 22:49

Gniewko pisze:Sprawdziłem, bo mnie dręczyło ;)
Osiedle Giszowiec w Katowicach zostało zbudowane przez firmę Giesche SA


Czasem się zastanawiam dlaczego w tamtym okresie gdzie z jednej strony wiadomo kapitalizm w tamtych czasach był bardzo brutalny, przedsiębiorcy zdecydowanie gorzej traktowali pracowników równocześnie sami budowali dla nich osiedla czy domy. Obecnie taka inwestycja uznana by była za zbędny i nieuzasadniony wydatek.

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: smar » poniedziałek 09 sty 2023, 08:39

PL_Sheep pisze:Czasem się zastanawiam dlaczego w tamtym okresie gdzie z jednej strony wiadomo kapitalizm w tamtych czasach był bardzo brutalny, przedsiębiorcy zdecydowanie gorzej traktowali pracowników równocześnie sami budowali dla nich osiedla czy domy. Obecnie taka inwestycja uznana by była za zbędny i nieuzasadniony wydatek.

Na pewno problemem była komunikacja a raczej jej brak - do pracy ludzie chodzili na piechotę więc musieli mieszkać "niedaleko". Myślę też (choć tu nie mam żadnych informacji) że mieszkania te były ludziom wynajmowane, nie mieszkali w nich darmo. Z punktu widzenia fabrykanta mogło to być rodzajem inwestycji w "diwelouperkę"

Posty: 306
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 19:59

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: PL_Sheep » poniedziałek 09 sty 2023, 10:26

No właśnie dwie pieczenie na jednym ogniu. Czyżby menadżerowie w tamtych czasach mieli lepsze myślenie??? ;)

Posty: 44
Rejestracja: niedziela 10 mar 2019, 16:24

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: szarik » niedziela 22 sty 2023, 11:59

Wiele eleganckich modeli.

A może Szefowa założyłaby porcelanowy wątek ? I ludziska by dorzucali ? Ja mam tylko dwie cukiernice i jedną prostacko prostą popielniczkę z butelkowego ( zielonego ) szkła, no ale może wspólnymi siłami ?

P.S. Karolina, ja tu nie urządzam świata tylko zgłaszam pomysł bo uważam, że z trzema przedmiotami to za mało na tworzenie wątku. Jeśli ruszy to oczywiście pokażę swoje cukierniczki.

:shock: a może już istnieje :shock: taki wątek tylko ja go nie znalazłem ? :shock:
"Cuś nacisłem i fszystko znikło." ( Kurt Cobain )

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 sty 2023, 17:30

To jest bardzo dobry pomysł.
Mamy już wątek ze szkłem z huty w Ząbkowicach koło Dąbrowy Górniczej :arrow: Link, więc nie zaszkodzi i taki, poświęcony porcelanie.

Uwielbiam ją tak samo, jak Wy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 44
Rejestracja: niedziela 10 mar 2019, 16:24

Re: Prudnik - wystawa "Opowieść o śląskiej porcelanie - Giesche"

Postautor: szarik » poniedziałek 23 sty 2023, 07:22

Widziałem ten wątek ząbkowicki stworzony przez Eworu ze trzy lata temu i Eworu rozwalił mnie jakością - wątek z kategorii Mistrzostwo Świata, no ale to wątek precyzyjnie konkretny ( i bardzo świetnie ).
"Cuś nacisłem i fszystko znikło." ( Kurt Cobain )


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Fotoreportaże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości