Legnica - słup pocztowy

Moderator: Velder

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Legnica - słup pocztowy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 04 lip 2021, 12:07

W Legnicy, daleko za zabudowaniami centrum miasta, przy rondzie Bitwy Legnickiej 1241, u zbiegu ulic Jaworzyńskiej i Gniewomierskiej (zachodnia obwodnica Legnicy), znajduje się bardzo ciekawy zabytek - pochodzący z 1725 roku oryginalny słup milowy poczty polsko-saskiej.
Upamiętnia on dawny trakt Warszawa – Drezno.
Ten cenny obiekt został odkryty przypadkowo w roku 2005, podczas budowy wspomnianego wyżej ronda. Ktoś wpadł wówczas na doskonały pomysł, by obelisk zabezpieczyć, odrestaurować i wyeksponować w miejscu znalezienia.

W Legnicy odsłonięto zabytkowy słup milowy

Odrestaurowany XVIII-wieczny słup milowy, który odkryto w sierpniu tego roku podczas prac budowlanych w Legnicy, uroczyście odsłonięto w piątek w miejscu, gdzie go ujawniono i gdzie stał przed wiekami.

Jest to jeden z trzech takich zabytków ocalałych w Polsce. Ma on cztery metry wysokości, kształt ostrosłupa i wykonany jest z piaskowca.

Z okazji uroczystości uruchomiono pocztę konną: podobnie jak przed wiekami pod stojący w tym samym miejscu co wówczas słup przybył goniec, który okolicznościowe przesyłki przekazał w ręce przebranych w stroje z epoki pracowników poczty.
Przy słupie stanął w piątek tymczasowy urząd pocztowy, z którego można było nadać wydaną przez pocztę kartkę pocztową przedstawiającą zabytek. "Na kartkach, które cieszą się dużym powodzeniem, przybijamy okolicznościowy stempel" - powiedziała PAP Anna Kramek Centrum Sieci Pocztowej.

Zabytkowy słup odkryto w Legnicy podczas prac wykonywanych w związku z budową obwodnicy miejskiej. Słup nie był kompletny i trzeba go było w części zrekonstruować.
Za jego renowację zapłaciła Poczta Polska, a wykonał ją konserwator zabytków, Ryszard Fraś.
"Rekonstrukcji dokonywałem po zdobyciu dokumentacji z archiwum poczty w Dreźnie i Lipsku. Tam znalazłem projekt legnickiego słupa i wiernie go odtworzyłem" - powiedział PAP Fraś.
Zaznaczył, że legnicki zabytek jest w zasadzie jednym z dwóch ocalałych w Polsce słupów będących częścią systemu pocztowego. "Zachował się słup w Nowogrodźcu i teraz stoi ten w Legnicy. Trzeci słup, pochodzący ze Zgorzelca, który znajduje się obecnie w muzeum we Wrocławiu, faktycznie jest słupem granicznym" - wyjaśnił konserwator.

Na legnickim zabytku widnieją niemieckie nazwy trzech miejscowości: Lubiąża, Jawora i Legnicy. "Przy każdej nazwie są miary odległości, np. 1/2, co oznacza że do urzędu pocztowego w Legnicy jest pół ówczesnej mili pocztowej, czyli trochę ponad 9 kilometrów. Mila pocztowa określała odległość, jaką w ciągu godziny pokonywał dyliżans pocztowy, a w ciągu dwóch godzin pieszy posłaniec" - wyjaśnił Fraś.

Jak tłumaczyła Jadwiga Marciniak, dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Legnicy, w stworzonym przez króla Augusta II Sasa systemie pocztowym istniały cztery rodzaje słupów: dystansowe, milowe, półmilowe i ćwierćmilowe, a takie, jaki odkryto w Legnicy, odmierzające milę, były drugie pod względem rangi.
"Rozkaz króla z 1721 roku miał na celu pobudzenie i wsparcie handlu oraz usprawnienie systemu komunikacyjnego, szczególnie na terenie Unii Polsko-Saskiej. Na słupach i kamieniach milowych, tak jak tu w Legnicy, widniał monogram z inicjałami króla "AR" (Augustus Rex), rok ustawienia oraz trąbka pocztowa" - powiedziała Marciniak.

Legnicki słup milowy przypomina historyczny szlak, łączący Warszawę z Dreznem. Jego trasa przebiegała m.in. przez Piotrków, Kępno, Oleśnicę, Wrocław, Legnicę, Goerlitz i Budziszyn.

Do czasów współczesnych zachowało się 145 słupów poczty polsko-saskiej, w tym najwięcej na terenie Saksonii, bo aż 111. Podczas uroczystości w Legnicy obecni byli członkowie Towarzystwa Miłośników Słupów Pocztowych z Saksonii.

04.11.2005
Źródło

Słup milowy prezentuje się obecnie znakomicie i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Na jego ścianach wyryto czas przejazdu - do Legnicy (pół godziny), Jawora (godzina i 45 minut) i Lubiąża (dwie godziny i 45 minut). Jak wspomniano w cytowanym wyżej artykule czasy przejazdu określone zostały milami pocztowymi.
Warto rzucić okiem, chociażby przejazdem!

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Słup pocztowy (1).JPG
Słup pocztowy (1).JPG (94.4 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (2).JPG
Słup pocztowy (2).JPG (63.85 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (3).JPG
Słup pocztowy (3).JPG (110.89 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (5).JPG
Słup pocztowy (5).JPG (99.69 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (4).JPG
Słup pocztowy (4).JPG (137.15 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (6).JPG
Słup pocztowy (6).JPG (89.39 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (7).JPG
Słup pocztowy (7).JPG (66.55 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (8).JPG
Słup pocztowy (8).JPG (74.69 KiB) Przejrzano 2111 razy
Słup pocztowy (9).JPG
Słup pocztowy (9).JPG (74.34 KiB) Przejrzano 2111 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kamienie graniczne, stare kierunkowskazy i zabytkowe głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

 

 

cron