Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 04 lut 2019, 07:32

W Reptach Śląskich, obecnej dzielnicy Tarnowskich Gór, przy ulicy Gliwickiej, nieopodal przystanku autobusowego i domu z numerem 252, znajduje się doskonale zachowany pomnik w formie granitowego głazu z wyrzeźbionym krzyżem, pochodzący z roku 1912.
Upamiętnia on śmiertelny wypadek samochodowy, któremu w dniu 24 kwietnia 1909 roku uległ hrabia Gustaw Ballestrem.

Owego feralnego dnia hrabia Gustaw Ballestrem bawił w pałacu Fürstenberga w Kopalinie koło Miedar. Towarzystwo polowało w okolicznych lasach na głuszce, gdy postanowiono zatankować benzynę do hrabiowskiego samochodu. Hrabia zasiadł sam na miejscu kierowcy w swym mercedesie coupe, po czym - wraz z innymi pasażerami - udał się w stronę Tarnowskich Gór. W samochodzie na miejscu obok hrabiego siedział jego szofer, z tyłu zaś żona z dziećmi. Gdy samochód jechał główną szosą w Nowych Reptach, niespodziewanie odpadło od niego lewe przednie koło, wskutek czego pojazd uderzył w drzewo. Wszyscy, oprócz hrabiego, wyszli z wypadku cało, jednak on sam pozostawał nieprzytomny. Jak orzekli lekarze, doszło u niego do złamania kręgosłupa szyjnego. Hrabia, nie odzyskawszy przytomności, zmarł.

Źródło

Wypadek samochodowy Gustawa Ballestrema był prawdopodobnie pierwszym tego typu zdarzeniem na Górnym Śląsku. Do dziś ulica Gliwicka, czyli droga krajowa nr 78, jest bardzo niebezpiecznym miejscem.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lutym 2019 roku.
Załączniki
Pomnik w miejscu wypadku (1).jpg
Pomnik w miejscu wypadku (1).jpg (47.55 KiB) Przejrzano 7134 razy
Pomnik w miejscu wypadku (3).jpg
Pomnik w miejscu wypadku (3).jpg (64.15 KiB) Przejrzano 7134 razy
Pomnik w miejscu wypadku (2).jpg
Pomnik w miejscu wypadku (2).jpg (130.68 KiB) Przejrzano 7134 razy
Pomnik w miejscu wypadku (5).jpg
Pomnik w miejscu wypadku (5).jpg (46.21 KiB) Przejrzano 7134 razy
Pomnik w miejscu wypadku (4).jpg
Pomnik w miejscu wypadku (4).jpg (46.52 KiB) Przejrzano 7134 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Postautor: Velder » wtorek 05 lut 2019, 00:10

Zawsze wydawało mi się, że stawianie różnych krzyży czy pomniczków w miejscach wypadków samochodowych jest dopiero niedawnym trendem. Wychodzi na to, że robiono tak już od samego początku ;).

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 lut 2019, 09:28

A ja miałam jeszcze inne przemyślenia - droga musi być jakaś szczególnie niebezpieczna, w sąsiedztwie znajduje się kilka współczesnych krzyży.
Na wszelki wypadek fotografowałam wszystko bardzo ostrożnie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: piątek 27 lis 2020, 07:22

Re: Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Postautor: Atomasz » piątek 27 lis 2020, 07:40

Cześć, droga jak droga - koło mu odpadło i uderzyli w drzewo. Taką wersję gdzieś słyszałem.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 lis 2020, 09:30

Wersję z dopadniętym kołem podałam w formie cytatu już "we wcześniejszym wejściu".

I mamy oto dwie możliwe przyczyny tej tragedii:
Szyny były złe, a podwozie… podwozie… podwozie… Podwozie też było złe!

Źródło

Z medycznego punktu widzenia przyczyną śmierci hrabiego Gustawa nie było raczej złamanie kręgosłupa szyjnego. Zmarłby od razu.
Doznał najpewniej urazu czaszkowo - mózgowego z krwiakiem podpajęczynówkowym.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2019, 13:55
Lokalizacja: Rybnik

Re: Tarnowskie Góry - pomnik w miejscu wypadku samochodowego hrabiego Gustawa Ballestrema

Postautor: Yaneck » środa 09 cze 2021, 14:19

Trochę starsze zdjęcia z wyjazdu do Tarnowskich Gór dnia 20-05-2017.
zdj.1
Obrazek
zdj.2
Obrazek
Kto pyta, nie błądzi!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości