Strona 1 z 1

Sienice - ruiny młyna wodnego

: wtorek 21 lut 2023, 22:04
autor: Karolina Kot
Na zachód od miejscowości Sienice (Senitz), położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Łagiewniki, u podnóża Górki Leonarda, nad rzeką Ślęzą, wśród pól, znajdują się bardzo malownicze i ogromnie ciekawe ruiny młyna wodnego. Nosił on nazwę Feldmühle, czyli Młyn Polny. Jest to bardzo stary obiekt, pochodzący co najmniej z XIX wieku i zapewne wielokrotnie przebudowywany i modernizowany.
Pierwotnie napędzany był młyńskim kołem, które poruszały wody młynówki - sztucznie utworzonej odnogi Ślęzy. Później mechanizm udoskonalono, zaopatrując młyn w wodną turbinę, zapewne typu Francisa (zachowały się pozostałości charakterystycznej przybudówki).
Bardzo ciekawie prezentuje się zarośnięty obecnie układ stawów (obudowanych kamieniami) i młynówki, poprowadzonej częściowo w tunelach pod przyporami młyna oraz w kanale pod dawnym placem młyńskim.
Młynówka jest nadal częściowo wypełniona wodą, znalazłam w niej fragment rozbitego młyńskiego kamienia, wykonanego z piaskowca (czyli typu "śląskiego").
We wnętrzu obiektu zachowały się betonowe podstawy z śrubami do mocowania urządzeń napędowych.
Stojąc wśród pustych ścian wyobrażałam sobie, jak to wszystko mogło pierwotnie wyglądać - po prostu wspaniale!

Nie mam pojęcia, czy młyn funkcjonował po II Wojnie Światowej i dlaczego popadł w ruinę (wiele podobnych osad po wojnie po prostu przekształcano w osady mieszkalne).
Najczęstszą przyczyną zaniechania produkcji w tego typu obiektach był... brak młynarza, fachowca, który potrafiłby obsługiwać turbinę i młyńskie urządzenia.
A była to ciężka praca: źle zadbany staw i młynówka groziły zamuleniem turbiny.
Drugim powodem upadku młynów były pożary.
Co się wydarzyło w Sienicach - nie mam pojęcia, ale ruiny lokalnego młyna zrobiły na mnie wrażenie. Piękne miejsce!

Zdjęcia wykonałam w lutym 2023 roku.
Lokalizacja

Re: Sienice - ruiny młyna wodnego

: wtorek 29 sie 2023, 22:36
autor: Karolina Kot
A tak wyglądały zabudowania młynarskie na powojennej mapie, pochodzącej z lat 50. XX wieku.
Nie były już oznakowane jako młyn, prawdopodobnie po wojnie zakład nie wznowił działalności.