Panków - dawny młyn

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Panków - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 sty 2022, 06:45

We wsi Panków (Penkendorf) położonej w gminie Świdnica, tuż obok ruin pałacu, na zakręcie drogi, pod numerem 16, znajduje się dawny młyn wodny, należący do przypałacowego folwarku. Trafiłam na niego dzięki archiwalnym mapom oraz podpowiedzi mieszkańców (bo na miejscu pomyliłam budynki).
Jest to stary budynek, najpewniej pochodzący z XIX wieku, ale z całą pewnością wybudowany w miejscu jeszcze bardziej wiekowego obiektu tego typu. Zlokalizowano go nad młynówką, czyli sztucznie utworzoną odnogą płynącej nieopodal Bystrzycy.
Młyn funkcjonował przynajmniej do połowy XX wieku, obecnie jego budynek pełni raczej funkcję lamusa.
Do młyna przylega dom mieszkalny młynarza, obecnie wyremontowany i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.

Lokalizacja
Załączniki
Dawny młyn (1).JPG
Dawny młyn (1).JPG (90.46 KiB) Przejrzano 1225 razy
Dawny młyn (6).jpg
Dawny młyn (6).jpg (78.4 KiB) Przejrzano 1225 razy
Dawny młyn (2).JPG
Dawny młyn (2).JPG (92.31 KiB) Przejrzano 1225 razy
Dawny młyn (3).JPG
Dawny młyn (3).JPG (87.81 KiB) Przejrzano 1225 razy
Dawny młyn (4).JPG
Dawny młyn (4).JPG (91.67 KiB) Przejrzano 1225 razy
Dawny młyn (5).JPG
Dawny młyn (5).JPG (95.72 KiB) Przejrzano 1225 razy
Dawny młyn (7).JPG
Dawny młyn (7).JPG (82.81 KiB) Przejrzano 1225 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Panków - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 sty 2022, 06:46

Obiekt, który pomyliłam z opisywanym w tym wątku młynem, jest także niczego sobie.
Znajduje się po sąsiedzku, pod numerem 15. Zadbany, wyremontowany budynek posiada wyeksponowany kartusz z datą budowy: 1853. Także składa się z części mieszkalnej i gospodarczej, stąd moja pomyłka.
Część gospodarcza w tym przypadku pełniła raczej funkcję spichlerza.
Lokalizaacja

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2022 roku.
Serdecznie dziękuje mieszkańcom Pankowa za cierpliwość do mnie i udzielone mi informacje. :D
Załączniki
Zabytkowy dom (1).JPG
Zabytkowy dom (1).JPG (68.43 KiB) Przejrzano 1224 razy
Zabytkowy dom (3).JPG
Zabytkowy dom (3).JPG (26.15 KiB) Przejrzano 1224 razy
Zabytkowy dom (2).JPG
Zabytkowy dom (2).JPG (45.32 KiB) Przejrzano 1224 razy
Zabytkowy dom (4).JPG
Zabytkowy dom (4).JPG (65.61 KiB) Przejrzano 1224 razy
Zabytkowy dom (5).JPG
Zabytkowy dom (5).JPG (69.47 KiB) Przejrzano 1224 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości