Pożarzyce - miejsce po młynie

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pożarzyce - miejsce po młynie

Postautor: Karolina Kot » sobota 26 gru 2020, 06:58

We wsi Pożarzyce (Poseritz), położonej w powiecie wrocławskim, w gminie Jordanów Śląski, za dawnym folwarkiem (dom z numerem 9) i miejscem, w którym znajdywał się niegdyś dwór, na końcu brukowanej (przynajmniej po części) drogi, nieopodal koryta Ślęzy, znajdowała się niegdyś niewielka osada z młynem wodnym, zwanym Nowym Młynem (Neu Mühle).
Trafiłam na nią przypadkiem, przeglądając stare mapy i postanowiłam sprawdzić to miejsce.

Niestety, ruiny młyna pod postacią kupy kamieni całkowicie zarosły, w dodatku ktoś wyrzucił tam sporo śmieci. Zasypana została także młynówka
Miejsce po osadzie wyróżnia się jednak do dziś wśród pól. Nic konkretnego nie znalazłam, w dodatku chyba wystraszyłam mieszkańców, bo na spotkanie Archimedesowi ruszył wkrótce inny samochód. Jego kierowca zapewne chciał sprawdzić, czy w Boże Narodzenie nie wywalam na polu gruzu lub śmieci i w sumie nic dziwnego, Archie coraz bardziej zaczyna przypominać śmieciarkę.
Ktoś musiał być mocno zaskoczony, widząc za kierownicą szaloną babę z papierową mapą w jednej i notatkami w drugiej ręce.
Bardzo przepraszam za niepokojenie przy święcie!

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w Boże Narodzenie 2020.
Załączniki
Miejsce po dawnym młynie (1).JPG
Miejsce po dawnym młynie (1).JPG (65.66 KiB) Przejrzano 1994 razy
Miejsce po dawnym młynie (2).JPG
Miejsce po dawnym młynie (2).JPG (135.07 KiB) Przejrzano 1994 razy
Miejsce po dawnym młynie (3).JPG
Miejsce po dawnym młynie (3).JPG (149.32 KiB) Przejrzano 1994 razy
Miejsce po dawnym młynie (4).JPG
Miejsce po dawnym młynie (4).JPG (89.56 KiB) Przejrzano 1994 razy
Miejsce po dawnym młynie (5).JPG
Miejsce po dawnym młynie (5).JPG (71.7 KiB) Przejrzano 1994 razy
Na archiwalnej mapie.jpg
Na archiwalnej mapie.jpg (106.68 KiB) Przejrzano 1994 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Pożarzyce - miejsce po młynie

Postautor: RUBEX » niedziela 27 gru 2020, 04:15

Gdyby nie mapa, to w życiu bym nie uwierzył że na tak płaskim terenie jest młyn :shock:
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości