Namysłów - kolejowa wieża ciśnień

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Namysłów - kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 17 maja 2021, 06:53

Tuż obok stacji, pomiędzy budynkiem dworca i starą lokomotywownią w Namysłowie (Namslau), przy ulicy Dworcowej w sąsiedztwie kładki dla pieszych, znajduje się kolejowa wieża ciśnień.
Jest to budowla o typowym kształcie, wzniesiona na początku XX wieku (przez I Wojną Światową).Na głowicy do dziś zachowała się listwa wodowskazu.
Obiekt jest zadbany, został wyremontowany podczas przebudowy dworca kolejowego w latach 2009 - 2010.

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z maja 2021 roku.
Załączniki
Kolejowa wieża ciśnień (1).JPG
Kolejowa wieża ciśnień (1).JPG (74.38 KiB) Przejrzano 2858 razy
Kolejowa wieża ciśnień (3).JPG
Kolejowa wieża ciśnień (3).JPG (59.18 KiB) Przejrzano 2858 razy
Kolejowa wieża ciśnień (2).JPG
Kolejowa wieża ciśnień (2).JPG (63.57 KiB) Przejrzano 2858 razy
Kolejowa wieża ciśnień (6).JPG
Kolejowa wieża ciśnień (6).JPG (89.06 KiB) Przejrzano 2858 razy
Kolejowa wieża ciśnień (5).JPG
Kolejowa wieża ciśnień (5).JPG (33.49 KiB) Przejrzano 2858 razy
Kolejowa wieża ciśnień (4).JPG
Kolejowa wieża ciśnień (4).JPG (77.22 KiB) Przejrzano 2858 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Namysłów - kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 maja 2021, 14:07

Tak sobie teraz myślę...
Skoro ta pękata wieża pochodzi najpewniej z początków XX wieku, a sama stacja jest o około 50 lat starsza, to wygląda na to, że gdzieś musiała istnieć jeszcze jedna wieża, z XIX wieku.
Moje podejrzenia padły na budynek lokomotywowni.
W tej wyższej części bez kłopotu zmieściłyby się nawet dwa zbiorniki. Jak na przykład w wieży w Skawinie (swoją drogą ciekawe, czy ona jeszcze stoi).

Z identyczną sytuacją istnienia najpierw czworobocznej, murowanej wieży z XIX wieku, a następnie wież cylindrycznych z początków wieku XX spotkałam się np. w Kłodzku.
Załączniki
Domniemana, XIX - wieczna wieża ciśnień (1).JPG
Domniemana, XIX - wieczna wieża ciśnień (1).JPG (63.13 KiB) Przejrzano 2797 razy
Domniemana, XIX - wieczna wieża ciśnień (2).JPG
Domniemana, XIX - wieczna wieża ciśnień (2).JPG (73.65 KiB) Przejrzano 2797 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości