Jakubowice - pałac

Posty: 2957
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Jakubowice - pałac

Postautor: buba » poniedziałek 28 gru 2015, 15:20

Jakubowice (2014)

W pałacu jeszcze chyba niedawno miescila sie szkola. Teraz jak zagladalismy przez okna to w srodku juz pusto,rozne rzeczy rozrzucone w nieladzie. Na laweczkach przed budynkiem siedzialo dwoch panow w kamizelkach z napisem "ochrona". Nie wiem czy rzeczywiscie ktos ich wynajal do ochrony dawnej szkoly czy po prostu jest moda wsrod miejscowych na takie kamizelki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jakubowice - pałac

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 lis 2020, 06:56

Pałac w Jakubowicach (Jakobine) w powiecie oławskim pochodzi z XVIII wieku. Zachował się w dobrym stanie, gdyż - jak już wspomniała wyżej Buba - jeszcze nie tak dawno we wnętrzach mieściła się szkoła - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia hrabiego Aleksandra Szembeka.
Obecnie ten ciekawy zabytek stoi pusty, ale nie jest opuszczony. Poczynania Archimedesa oraz moje były starannie obserwowane.

Okazały, trzykondygnacyjny i przykryty mansardowym dachem pałac posiada wieżę zwieńczoną barokowym hełmem z latarnią. Na południowej ścianie wieży widnieje zegar słoneczny. W środku zachował się kominek oraz w pięknej ramie – stare, kryształowe, fazowane lustro, wsparte na giętej konsolce. Do pałacu przylega 19 ha park w stylu angielskim. Jego założenie oparte jest na osi widokowej, którą tworzy prostokątny staw z biegnącymi po jego bokach alejami parkowymi. W kompleksie zachowały się pomnikowe dęby, wiązy, graby, lipy drobnolistne oraz dwa rzadkie platany kloniste i tulipanowiec amerykański oraz ruiny mauzoleum Szwarzów – dawnych właścicieli pałacu i ceglana kolumna upamiętniająca poległych w czasie I wojny synów Szwarzów.


Moją uwagę zwróciły przede wszystkim dwa sfinksy, ustawione przed pałacem. Ogromnie mi się spodobały! Zastanawiała mnie ich obecność.
Zagadka wyjaśniła się bardzo szybko po powrocie do domu.

W pałacu w Jakubowicach wychował się archeolog Wilhelm Beliseus. Przez 40 lat prowadził on prace wykopaliskowe w Egipcie. Pamiątką po nich są dwa kamienne sfinksy, strzegące wejścia do symetrycznej i regularnej budowli.

Ciekawe, czy pan Beliseus zdawał sobie sprawę z tego, że rzut beretem, w sąsiednich Drzemlikowicach, także znajduje się niezwykle ciekawy zabytek archeologiczny o wartości na skalę światową? ;)
Jak to czasami w życiu bywa: szukamy daleko nie widząc skarbu, który mamy tuz pod nosem.

Cytaty pochodzą ze strony gminaolawa.pl
Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2020 roku. Dzień okazał się być wymarzonym na połażenie po parku przypałacowym.
Załączniki
Pałac (1).JPG
Pałac (1).JPG (79.76 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (2).JPG
Pałac (2).JPG (134.99 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (9).JPG
Pałac (9).JPG (43.45 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (8).JPG
Pałac (8).JPG (51.02 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (7).JPG
Pałac (7).JPG (142 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (6).JPG
Pałac (6).JPG (143.31 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (10).JPG
Pałac (10).JPG (110.6 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (5).JPG
Pałac (5).JPG (103.12 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (4).JPG
Pałac (4).JPG (108.44 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (3).JPG
Pałac (3).JPG (114.35 KiB) Przejrzano 3215 razy
Pałac (11).JPG
Pałac (11).JPG (125.61 KiB) Przejrzano 3215 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości