Bielice - skrzyżowanie potoków

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bielice - skrzyżowanie potoków

Postautor: Karolina Kot » niedziela 30 maja 2021, 11:53

Bielice (Bielendorf) w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie to miejsce, gdzie świat się kończy. Albo się zaczyna, jak niektórzy uważają.
Trafić tu można na przedziwne rzeczy i zjawiska, chociaż zdarza się, że człowieka dopadnie uczucie bezsilności i załamania, niemal jak z filmu "Baza ludzi umarłych".

Przyznam, że mnie trochę takie właśnie "depresyjne cuś" dopadło tamtego dnia, więc sobie szłam z wolna w górę doliny Białej Lądeckiej, co rusz pochlipując, pociągając nosem i gadając do siebie. Ot, gorszy dzień się trafił.
Na szczęście pasja i ciekawość świata od lat brała u mnie górę nad wszelkimi czarnymi myślami, w efekcie miast leżeć i gapić się w sufit ruszyłam na poszukiwania pewnego kamienia z ciekawą wydrapką. W pewnej chwili moje ucho wychwyciło nietypowy szum wody. Należało to zbadać.

Podeszłam do skraju szosy i oniemiałam.
Coś takiego widziałam po raz pierwszy w życiu!
Co prawda czytałam o skrzyżowaniu rzek Wełny i Nielby pod Wągrowcem i byłam przy syfonie Kłodnicy, krzyżującej się z Kanałem Gliwickim, ale żeby takie coś odwaliły dwa małe, górskie potoczki?

Jeden z nich, bezimienny, wartko płynie sobie w dół wzdłuż drogi, by po minięciu skrzyżowania zasilić dwa znajdujące się niżej stawy, a drugi, nazywany Morawskim Potokiem, spada spod Białej Kopy i ginie pod mostkiem przy drodze, by połączyć się z Białą Lądecką.
Oba krzyżują się pod kątem prostym i jakoś się przy tym dogadują, bo płyną sobie w najlepsze dalej.

Oczywiście zdawałam sobie sprawę, ze trafił mi się specyficzny czas w roku, kiedy stan wód w Sudetach był wysoki i cieki wodne się uaktywniły, ale nawet analiza map wykazała, że ten ewenement hydrologiczny występuje w tym miejscu na stałe. I ma najpewniej antropomorficzne pochodzenie.
Opisana ciekawostka znajduje się w rejonie nieistniejącej już osady Nowa Biela, przy niebieskim i zielonym szlaku turystycznym, powyżej stawów i dużego parkingu zimowego dla biegaczy narciarskich.
Warto tu zajrzeć i rzucić okiem - takie rzeczy nie zdarzają się zbyt często.

Zdjęcia wykonałam w maju 2021 roku.
Przybliżona lokalizacja

Znalezisko poprawiło mi humor, a w dodatku chwilę potem udało mi się trafić na poszukiwany kamień z wydrapanym symbolem, czyli na główny cel wyprawy.
W efekcie do Archimedesa wracałam już bez cienia melancholii, śpiewając sobie pod nosem na nutę piosenki zespołu Blenders, traktującej o czarnym ciągniku: "Osiemnaaaścieee seekuuund ma do seeetki!!!" - oczywiście z myślą o mojej zardzewiałej Corsie.
Chociaż tak naprawdę Archie do setki to chyba już chwilę więcej czasu potrzebuje, bo mu konie pod maską trochę wyzdychały ze starości. :D
Załączniki
Górski potok.JPG
Górski potok.JPG (140.03 KiB) Przejrzano 2545 razy
Skrzyżowanie potoków (1).JPG
Skrzyżowanie potoków (1).JPG (145.62 KiB) Przejrzano 2545 razy
Skrzyżowanie potoków (3).JPG
Skrzyżowanie potoków (3).JPG (143.29 KiB) Przejrzano 2545 razy
Skrzyżowanie potoków (2).JPG
Skrzyżowanie potoków (2).JPG (145.98 KiB) Przejrzano 2545 razy
Mniejszy potok zaopatruje całkiem konkretne stawy.JPG
Mniejszy potok zaopatruje całkiem konkretne stawy.JPG (122.53 KiB) Przejrzano 2545 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bielice - skrzyżowanie potoków

Postautor: kusmanek » niedziela 30 maja 2021, 15:54

Karolina Kot pisze:W efekcie do Archimedesa wracałam już bez cienia melancholii, śpiewając sobie pod nosem na nutę piosenki zespołu Blenders, traktującej o czarnym ciągniku: "Osiemnaaaścieee seekuuund ma do seeetki!!!" - oczywiście z myślą o mojej zardzewiałej Corsie.
Chociaż tak naprawdę Archie do setki to chyba już chwilę więcej czasu potrzebuje, bo mu konie pod maską trochę wyzdychały ze starości. :D

Archie do setki to ma kilkanaście... lat :D
Born to make history

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bielice - skrzyżowanie potoków

Postautor: Karolina Kot » niedziela 30 maja 2021, 23:11

Mnie chodziło o 100 km/h. :D :D
A konie mechaniczne, jak to konie. Pojadą, ale trzeba im już od czasu do czasu oleju dolać.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Hydrogeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

 

 

cron