Zawiercie - Łośnice, cmentarz choleryczny

Posty: 2
Rejestracja: sobota 02 sty 2021, 11:58

Zawiercie - Łośnice, cmentarz choleryczny

Postautor: Balladyna » sobota 02 sty 2021, 20:54

Zawiercie-Łośnice.
W Łośnicach,u zbiegu ul. Kolorowej i Łośnickiej, stoi krzyż, pod którym pochowane są ofiary epidemii (najczęściej mówi się o cholerze).
Według naszych ustaleń, pochówków w tym miejscu było sporo, kości ofiar wykopywane były podczas budowy ul. Łośnickiej, a właściciele pola, na którym stoi krzyż, prowadzili tam prace bardzo ostrożnie ze względu na pojawiające się ludzkie szczątki. Pochówki miały miejsce w wieku XIX i XX, a może i wcześniej, ponieważ w owych czasach epidemie chorób zakaźnych wybuchały dość często.
Niewiele osób pamięta o tych wydarzeniach lub zna je z przekazów starszych, często już nieżyjących członków swoich rodzin, dlatego prowadzimy prace, aby zachować pamięć o tym miejscu.
Załączniki
20201011_133024 11.jpg
20201011_133024 11.jpg (59.17 KiB) Przejrzano 3711 razy
20201108_140305.jpg
20201108_140305.jpg (177.19 KiB) Przejrzano 3711 razy

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawiercie - Łośnice, cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » sobota 02 sty 2021, 21:15

Nie znałam tego miejsca.
Bardzo dziękuję!

Właśnie o to chodzi w tym wszystkim, co my tu robimy wspólnie na Forum. Ocalić od zapomnienia.
Według motta autorstwa Mariana Kantora - Mirkiego, które nam przyświeca:
Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. Wiele z tych mogił, co dnia wczorajszego melancholijnie stały wśród pól, jutro zaorze pług oracza lub rozkopie rydel zagrodnika. Niejeden z pamiątkowych krzyżów, co zapomniany stał smutnie wśród lasu dnia poprzedniego, w następnym dniu rozpadnie się w próchno, a przepiękne legendy i podania nasze, co dzisiaj jeszcze żyją w ustach ludu, jutro zatracą się bezpowrotnie. Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia i przepaść w wieczności, bez pozostawienia śladu dla przyszłych pokoleń. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać...
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawiercie - Łośnice, cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » piątek 11 cze 2021, 17:38

Ofiarom epidemii - mieszkańcy Łośnic pamiętają.
Wczoraj w Zawierciu - Łośnicach poświęcony został krzyż i tablica inskrypcyjna, upamiętniająca ofiary epidemii cholery z przełomu XIX i XX wieku. Krzyż stoi w miejscu, w którym grzebano mieszkańców – ich szczątki nadal tam spoczywają. Szacuje się, że podczas epidemii pogrzebano tu ponad 200 osób.

- Niewiele już osób pamięta o tamtych wydarzeniach lub zna je z przekazów, dlatego chcieliśmy zrobić wszystko, by zachować pamięć o tym miejscu – mówiła Jolanta Frycz- Szewczyk, mieszkanka Łośnic. – Bardzo dziękuję za pomoc mieszkańcom oraz członkom Forum Jurajskiego i Strażnikom Czasu, dzięki którym udało mi się dotrzeć do starych dokumentów z ksiąg parafialnych.

Wśród obecnych była pani Helena Cholewka, której rodzina od strony męża – matka z dzieckiem – byli ofiarami cholery i są tu pogrzebani.

Krzyż wraz z tablicą poświęcił ks. Krzysztof Fidura, proboszcz Parafii św. Mikołaja w Kromołowie. Towarzyszył mu emerytowany kapelan Wojska Polskiego ks. pułk. Szczepan Madoń.

- W imieniu mieszkańców Łośnic składam serdeczne podziękowania Panu Wicestaroście Pawłowi Sokołowi, który osobiście zaangażował się w pomoc zarówno w zakresie materiałów, jak i tablicy inskrypcyjnej – mówiła Lidia Słaboń, sołtys sołectwa Łośnice.

Inicjatorką upamiętnienia była pani Teresa Smolarek, w pracach pomagali m.in.: Dariusz Szewczyk, Adam Węcel, Jan Tokarski, Mirosław Mól, Mariusz Miśta, Lidia Słaboń i Jolanta Frycz-Szewczyk.

- Państwa działania są godne uznania – mówił Paweł Sokół, Wicestarosta. – Pamięć o lokalnej historii, wydarzeniach i ludziach, szczególnie tych, którzy zmarli w tak tragicznych okolicznościach, jest bardzo ważna, a naszą rolą jest sprawić, by ta pamięć nie zaginęła.

Krzyż wraz z tablicą zlokalizowany jest w Łośnicach u zbiegu ulic Kolorowej i Łośnickiej.

W dowód wdzięczności za okazaną pomoc mieszkańcy przekazali Wicestaroście Podziękowania:

„Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Szanowny Pan Wicestarosta Paweł Sokół

Mieszkańcy Łośnic pragną złożyć na Pana ręce serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc w odrestaurowaniu ważnego dla lokalnej społeczności historycznego miejsca, jakim jest zbiorowa mogiła z 1852 roku, będącą skutkiem epidemii cholery i tyfusu, która dotkliwie nawiedziła ówczesne miasto Kromołów nad Wartą, Blanowice, Łośnice. O takich wydarzeniach, mających kolosalny wpływ na losy mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, warto i należy pamiętać, tym bardziej więc jesteśmy wdzięczni, iż zaangażował się Pan w realizację naszego przedsięwzięcia.

Znamienna jest także chwila, w jakiej nasza dzielnica zyskała odnowiony symbol tej tragedii – w dobie koronawirusa powinniśmy pamiętać, że epidemie były, są i będą, a tylko od nas i od okazywanej pomocy i życzliwości zależy, jak tak trudny okres przetrwamy.

Życzymy wielu sukcesów, zarówno zawodowych jak i osobistych oraz dalszego wspierania działań na rzecz budowania lokalnej tożsamości.

W imieniu mieszkańców Rada Sołectwa Łośnice.
Sołtys Sołectwa Łośnice
Lidia Słaboń”


Źródło: https://www.facebook.com/Zawiercianskie ... __tn__=K-R

P.S. Jest nam bardzo miło! Dziękujemy!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: sobota 02 sty 2021, 11:58

Re: Zawiercie - Łośnice, cmentarz choleryczny

Postautor: Balladyna » piątek 11 cze 2021, 19:11

Bardzo,bardzo dziękuję za wsparcie!
Osobiście uważam,wbrew niektórym opiniom,że przekazy,opowieści mieszkańców są bezcenne.Niestety ludzie odchodzą,pamięć ginie i powiem szczerze,że to był "ostatni dzwonek"na zachowanie tego miejsca.
Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości