Złoty Stok - wykopaliska archeologiczne (Cesarski Urząd Górniczy)

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Złoty Stok - wykopaliska archeologiczne (Cesarski Urząd Górniczy)

Postautor: Karolina Kot » piątek 18 cze 2021, 06:51

Bardzo malownicza droga ze Złotego Stoku do Lądka - Zdroju, wiodąca przez Przełęcz Jaworową, jest ostatnio zamknięta i trzeba dylać objazdem przez Kłodzko. Wszystko z powodu prac związanych z przebudową drogi wojewódzkiej 390 w ciągu ulicy Sudeckiej w Złotym Stoku.
Jak to w historycznych miejscowościach bywa w trakcie robót natknięto się na ciekawe relikty dawnej budowli, zlokalizowanej na wprost wejścia do kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Tak naprawdę odkrycie nie było dla regionalistów jakimś specjalnym zaskoczeniem.
Od razu było wiadomo, że to pozostałości Cesarskiego Urzędu Górniczego, zaadaptowanego w XVIII wieku na kościół (obecnie istniejącą świątynię wzniesiono w roku 1877.

Złoty Stok doczekał się niezwykłego odkrycia. Dzięki pasjonatom

W Złotym Stoku odnaleziono fundamenty Cesarskiego Urzędu Górniczego sprzed setek lat. Gdyby nie lokalni historycy, mogłyby zostać zniszczone.

– Wiedziałem, że te fundamenty tam będą – mówi Piotr Romanowski, złotostocki historyk i regionalista. – Czekałem więc na odpowiedni moment, by poinformować wojewódzkiego konserwatora zabytków. Narysowałem im te fundamenty, to, jak dokładnie będą biegły, bo nie chcieli dać wiary.

W Złotym Stoku trwa przebudowa drogi wojewódzkiej 390, która obejmuje ulice Sudecką, Spacerową i plac Tadeusza Kościuszki. Na zadanie przeznaczono 7,7 miliona złotych. Inwestycja biegnie przed kościołem pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP.


Źródło: wyborcza.pl/walbrzych
Lokalizacja

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2021 roku.
Załączniki
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (1).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (1).JPG (103.46 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (2).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (2).JPG (127.88 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (3).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (3).JPG (119.77 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (5).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (5).JPG (114.5 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (4).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (4).JPG (105.19 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (6).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (6).JPG (99.74 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (8).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (8).JPG (136.65 KiB) Przejrzano 1721 razy
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (7).JPG
Złoty Stok -odkrycie archeologiczne (7).JPG (103.75 KiB) Przejrzano 1721 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości