Lublin - odkryto szczelinę przeciwlotniczą

Posty: 22281
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Lublin - odkryto szczelinę przeciwlotniczą

Postautor: Karolina Kot » niedziela 21 lis 2021, 15:30

Sensacyjne odkrycie w Lublinie. Nie ma takiego drugiego

Robotnicy pracujący przy budowie Zintegrowanego Dworca Metropolitarnego w Lublinie dokonali sensacyjnego odkrycia. W ziemi latami skrywała się szczelina przeciwlotnicza, o której istnieniu nikt nie miał pojęcia. Teraz ma trafić do ewidencji zabytków, a w przyszłości może stać się atrakcją turystyczną.

To jedyna taka budowla w Lublinie. Wiosną została odkryta przypadkiem przez robotników, pracujących przy budowie Dworca Metropolitalnego. Pochodzi najprawdopodobniej z czasów "zimnej wojny" i miała chronić m.in. przed skutkami bomby atomowej.
Ten betonowy korytarz w kształcie przypominający piorun ma około metr szerokości i ponad dwa metry wysokości. Nie ma pewności co do tego, kiedy dokładnie i przez kogo został zbudowany.

Zdaniem badaczy szczelina mogła powstać w latach 1951-55, kiedy to Sejm PRL powołał Terenową Obronę Przeciwlotniczą. Inna hipoteza mówi, że obiekt wzniesiono w latach 1942-44, gdy Niemcy zajęli teren węzła kolejowego.

Schron zachował się w wyjątkowo dobrym stanie. Wkrótce zostanie wpisany przez władze miasta do gminnej ewidencji zabytków, decyzja została już uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ma także zostać włączony do utworzonego niedawno "Paramilitarnego Szlaku Lubelskich Bunkrów".

Miejscy konserwatorzy zalecają przywrócenie szczelinie jej pierwotnej formy, udrożnienie wejść i nadanie jej nowej funkcji, np. turystycznej lub... handlowo-usługowej - podaje "Dziennik Wschodni".


Źródło
We've walked with Jesus and His cross. He did not die in vain, no!
We've run with wolves, we've climbed K2.
Even stopped a moving train.
We've traveled through space and time my friend, to rock this house again!

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość