Strona 1 z 1

Kraków – kościół Karmelitów

: niedziela 26 lip 2015, 10:00
autor: Mario
Według legendy, położony na tzw. Piasku, poza murami krakowskiego Okołu kościół Karmelitów, ufundowany został w 1087 r. przez księcia Władysława Hermana. Było to wotum za cudowne uzdrowienie panującego, którego twarz pokryła się wrzodami.
„Stękał nieszczęśliwy na łożu królewskim wśród rady lekarskiej i wszelkiej ludzkiej pomocy, narzekając, że oto samemu stał się przykrym i nieznośnym, a że schorzenie nie ustępowało, do nieba wzdychał prosząc o uzdrowienie. Wkrótce też, podczas snu ujrzał Marię Pannę, która poleciła mu co prędzej iść za miasto, tam kędy rosną fiołki kwitnące, leśnym podobne, a gdy ich słodki zapach tylko poczuje, by ziemię otworzył żelazem, a wynalezionym spod fiołków piaskiem usta zarażone potrząsnął. Na ostatek Panna przykazała, aby w tym miejscu kościół ku Jej czci i chwale wystawił”.
Budowana świątynia otrzymała wezwanie Matki Boskiej Śnieżnej. Początkowo wzorowana była na kościele praskich Karmelitów o takim samym wezwaniu, jednak w stolicy Czech budowano bardzo wysoką bryłę kościoła.
W 1397 r., królowa Jadwiga, na dwa lata przed swoją śmiercią, sprowadziła do Krakowa ojców Karmelitów. Jadwiga i Jagiełło wybudowali dla nich klasztor oraz rozpoczęli przebudowę kościoła w stylu gotyckim.
Według późniejszej legendy, królowa Jadwiga, wizytując budowę kościoła na Piasku, spostrzegła, że jeden z robotników jest bardzo smutny. Gdy dowiedziała się, że nie ma pieniędzy na cyrulika dla swej chorej żony, obiecała mu swą pomoc. Oparła stopę na kamieniu, odpięła złotą klamrę z bucika i ofiarowała kamieniarzowi. Gdy odeszła, robotnicy spostrzegli, że w kamieniu odciśnięty pozostał ślad stopy królowej. Odkuli więc kamień, wyryli na nim datę 1390 i wmurowali go w ścianę świątyni.
Po minionych wiekach, w obecnym kształcie kościoła dominuje styl barokowy.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: niedziela 26 lip 2015, 22:46
autor: Mario
Krakowski kościół Karmelitów Trzewiczkowych (nie mylić z Bosymi) pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – legendarna fundacja księcia Hermana, oficjalnie młodsza o 200 lat fundacja królowej Jadwigi - był kilkakrotnie od nowa budowany (po oblężeniu Krakowa przez Maksymiliana Habsburga, po Potopie Szwedzkim, a także po Konfederacji Barskiej), przez co zupełnie zmienił swój pierwotny wygląd. Jego barokowa fasada jest wzorowana na rzymskim kościele Il Gesù.
Wewnątrz, z lewej strony głównej nawy znajduje się ołtarz św. Jadwigi – królowej Polski.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: niedziela 26 lip 2015, 22:53
autor: Mario
W kościele znajduje się cudowny wizerunek Chrystusa dźwigającego krzyż. Ten polski obraz został przywieziony z zajętego po wojnie przez ZSRR Lwowa.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: niedziela 26 lip 2015, 22:58
autor: Mario
Kościół leży na rogu ul. Karmelickiej i Garbarskiej. W miejscu, gdzie na Garbarskiej był wcześniej przykościelny cmentarz, od poł. XVII w. stoi kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej. Kaplica posiada drugi w kościele, własny chór organowy.

W kościele na Piasku, w 1683 r. modlił się przed wyruszeniem pod Wiedeń król Jan III Sobieski.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: niedziela 26 lip 2015, 23:01
autor: Mario
Z prawej strony głównej nawy stoi przykryta okazałą kopułą kaplica Matki Boskiej Piaskowej. Po bokach wspaniale dekorowanej kaplicy umieszczone są dwa bliźniacze chóry organowe.
Cudowny wizerunek najsłynniejszego z krakowskich obrazów NMP, nazywanego tu „Panią Krakowa”, został namalowany przez nieznanego zakonnika pod koniec XV w. Późniejszy, neoklasycystyczny ołtarz ufundował biskup Sołtyk w 1785 r., zaś korony dla „Krakowskiej Pani” zaprojektował 100 lat później sam Jan Matejko.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: czwartek 21 kwie 2016, 23:19
autor: Mario
Dodam zdjęcia kościoła od strony ul. Garbarskiej.

Jak widać, w tym kościele wieże ustawione są wyjątkowo na początku prezbiterium. Wzdłuż północnej (niewidocznej od tej strony) ściany kościoła ciągną się zabudowania klasztorne. Natomiast do pokazanej na zdjęciach, południowej ściany, dobudowane są kaplice Matki Bożej Szkaplerznej i Matki Bożej Piaskowej. Na zewnętrznej ścianie kaplicy MB Piaskowej widnieje mozaika przedstawiająca kopię znajdującego się wewnątrz cudownego obrazu „Pani Krakowa”. Oryginalny obraz Marii z Dzieciątkiem ma przeszło 500 lat. Został namalowany przez jednego z mnichów na zewnętrznej ścianie kościoła. Po pewnym czasie, słynący z licznych łask obraz został obudowany dostawioną do kościoła kaplicą.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: poniedziałek 25 kwie 2016, 22:07
autor: Mario
Zabudowania klasztorne można zobaczyć od strony NW, z placu całodobowego parkingu przy ul. Karmelickiej 21a

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: sobota 25 lis 2023, 16:06
autor: Gatoma
Dodam kilka swoich zdjęć i archiwalne.

Re: Kraków – kościół Karmelitów

: sobota 25 lis 2023, 16:14
autor: Gatoma
Jeszcze kaplice: Matki Bożej Piaskowej i Matki Bożej Szkaplerznej i Golgota na zewnątrz.