Żywa atrakcja Dzikowa
Wejście do kościoła jest otwarte dla wszystkich, a w środku kościół prezentuje się bardzo okazale. Kościół zaprojektował Teodor Mielniczuk staraniem proboszcza parafii greckokatolickiej - ks. Wasyla Czerneckiego. w stylu neobizantyjskim w miejsce starszych cerkwii. W 1906 roku poświęcona przez bp Konstanty Czechowicz.
Posiada ona plan krzyża z wydzielonym od wschodu, trójbocznie zamkniętym sanktuarium. Na przecięciu ramion krzyża wznosi się wyniosła kopuła, osadzona na wysokim kolistym bębnie, nakryta czaszą z charakterystycznym cebulastym hełmem.
Obok układu przestrzennego o przynależności stylowej światyni świadczy bogaty detal architektoniczny, który skupiony został głównie na elewacjach zewnętrznych. Od zachodu, północy i południa są one półkoliście zwieńczone, ujęte po bokach przez pary smukłych półkolumn z bizantynizującymi kapitelami. Na osi fasady znajduje się rozbudowany portal architektoniczny, ujęty zdwojonymi i wtopionymi półkolumnami, zamknięty półkolistą archiwoltą, zdobioną delikatną wicią roślinną. Nad głównym wejściem uwieczniony został rok budowy cerkwi ("1904"). Na osi fasady powyżej wejścia oraz na elewacjach bocznych rozmieszczone są duże okna w typie dekoracyjnie opracowanych triforiów. Na elewacji południowej powyżej okna umieszczono dodatkowo plakietę z wyobrażeniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a na północnej św. Józefa.
Wnętrzu nadano bardziej surowy wygląd architektoniczny. Z płaszczyzny ścian wydzielone są masywne filary ujęte pilastrami, na których wspierają się łuki sklepień kolebkowych i żaglastych. W zachodniej części cerkwi zachował się chór z tralkową balustradą.
http://www.starydzikow.pl/pl/25007/0/Ce ... kowie.htmlW środku dokładniej nagrywano sceny z przetrzymywania polskich oficerów przez Sowietów w obozie jenieckim w Kozielsku (m.in. Wigilia). Ikony z ikonostasu są przechowywane w muzeum w Lubaczowie, zostały wykonane w latach 1906-1911 przez cenionego malarza ukraińskiego Josifa Kuriłasa.