Bielawa - grób jeńców wojennych, ofiar filii obozu Gross-Rosen

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bielawa - grób jeńców wojennych, ofiar filii obozu Gross-Rosen

Postautor: Karolina Kot » sobota 29 maja 2021, 09:34

W Bielawie (Langenbielau) w powiecie dzierżoniowskim, na cmentarzu przy ulicy Stefana Żeromskiego, na terenie dawnej kwatery wojskowej, której pozostałości można do dziś odszukać z pewnym trudem, w gęstym sąsiedztwie współczesnych nagrobków, znajduje się symboliczny grób nieznanego żołnierza.
Jest to dawna mogiła m.in. polskich jeńców wojennych, ofiar lokalnej filii obozu Gross-Rosen. Część z nich zmarła w lazarecie utworzonym w bielawskim zamku. Obiekt jest bardzo zadbany i zaopatrzony we współczesne tablice memoratywne.

Szczątki ofiar zostały ekshumowane w latach 60 XX wieku (nie wiadomo z jaką starannością) i przeniesione na cmentarz Wojska Polskiego na Oporowie we Wrocławiu (byłam tam, mam zdjęcia, kiedyś opiszę...).
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2020 oku.
Załączniki
Grób II Wojna Światowa (1).JPG
Grób II Wojna Światowa (1).JPG (133.88 KiB) Przejrzano 1584 razy
Grób II Wojna Światowa (2).JPG
Grób II Wojna Światowa (2).JPG (133.57 KiB) Przejrzano 1584 razy
Grób II Wojna Światowa (4).JPG
Grób II Wojna Światowa (4).JPG (134.09 KiB) Przejrzano 1584 razy
Grób II Wojna Światowa (3).JPG
Grób II Wojna Światowa (3).JPG (136.15 KiB) Przejrzano 1584 razy
Grób II Wojna Światowa (5).JPG
Grób II Wojna Światowa (5).JPG (108.52 KiB) Przejrzano 1584 razy
Grób II Wojna Światowa (6).JPG
Grób II Wojna Światowa (6).JPG (135.09 KiB) Przejrzano 1584 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości