Bożków - grób żołnierzy Wojska Polskiego

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bożków - grób żołnierzy Wojska Polskiego

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 10 lut 2020, 06:27

Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu na cmentarzu parafialnym w Bożkowie (Eckersdorf), dużej i bardzo ciekawej wsi, położonej w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda, natknęłam się na pochodzący z okresu II Wojny Światowej grób polskich żołnierzy.
Ich nazwiska nie są znane, wiadomo jedynie, że było ich dwóch.
Jak napisano na tablicy - zginęli w lutym 1945 roku "z rąk hitlerowców".

Nic na razie więcej o tej historii nie wiem. Nie mam pojęcia, skąd pochodzili polscy żołnierze. Czyżby Brygada Świętokrzyska?
Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Jeszcze inną sprawą jest kwestia samego nagrobku. Orzeł ma domalowaną koronę, ale te staranie wyrzeźbione liście laurowe zdecydowanie kojarzą się raczej z pomnikiem poległych w I Wojnie Światowej, nieprawdaż?

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lutym 2020 roku.
Załączniki
Grób polskich żołnierzy (3).JPG
Grób polskich żołnierzy (3).JPG (131.86 KiB) Przejrzano 4628 razy
Grób polskich żołnierzy (2).JPG
Grób polskich żołnierzy (2).JPG (146.32 KiB) Przejrzano 4628 razy
Grób polskich żołnierzy (5).JPG
Grób polskich żołnierzy (5).JPG (109.35 KiB) Przejrzano 4628 razy
Grób polskich żołnierzy (4).JPG
Grób polskich żołnierzy (4).JPG (112.79 KiB) Przejrzano 4628 razy
Grób polskich żołnierzy (6).JPG
Grób polskich żołnierzy (6).JPG (92.91 KiB) Przejrzano 4628 razy
Grób polskich żołnierzy (7).JPG
Grób polskich żołnierzy (7).JPG (113.74 KiB) Przejrzano 4628 razy
Grób polskich żołnierzy (1).JPG
Grób polskich żołnierzy (1).JPG (135.82 KiB) Przejrzano 4628 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Bożków - grób żołnierzy Wojska Polskiego

Postautor: Markov » poniedziałek 10 lut 2020, 12:24

Mogli być też jeńcami przywiezionymi tu do pracy.
A pomnik rzeczywiście mógł dostać "drugie życie" i przeniesiono go na mogiłę tych dwóch nieszczęśników z jakiegoś innego miejsca.

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bożków - grób żołnierzy Wojska Polskiego

Postautor: Karolina Kot » sobota 06 cze 2020, 11:36

Wczoraj rozmawiałam ze starszym Panem, który do Bożkowa przybył jako 14- letni chłopiec w roku 1946.
Nie potrafił mi odpowiedzieć, kim byli dwaj pochowani na cmentarzu żołnierze, jednak wspomniał coś o ZBoWiD-zie. Oczywiście o tej organizacji nie mogło być mowy w roku 1945, ale wersja o jeńcach wojennych nabrała jakby żywszych barw.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bożków - grób żołnierzy Wojska Polskiego

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 paź 2020, 19:24

W kilkutomowej książce "Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach Polskich" Romualda Łuczyńskiego, którą obecnie studiuję, natrafiłam na wzmiankę, że w kwietniu i w maju 1945 roku, w pałacu w Bożkowie, w którym przechowywano wówczas cześć zbiorów Kaiser-Friedrich- Muzeum, stacjonował oddział polskiej Dywizji Sudeckiej.
Nadal nie wiem jednak, co się tam wówczas wydarzyło i czy żołnierze ci byli już w okolicy w lutym (taki miesiąc wymieniono na nagrobku).
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości