Stary Wielisław - grób niemieckiego żołnierza, poległego we wrześniu 1939 roku

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stary Wielisław - grób niemieckiego żołnierza, poległego we wrześniu 1939 roku

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 gru 2019, 09:41

W Starym Wielisławiu (Altwilmsdorf), miejscowości położonej w gminie Kłodzko, na miejscowym cmentarzu parafialnym, obecnie służącym Polakom, zorganizowano bardzo ładne lapidarium ze starych nagrobków dawnych, niemieckich mieszkańców wsi. Pomysł uważam za bardzo dobry, epitafia są zadbane i wyeksponowane godnie.
Jedynym minusem jest fakt, iż niestety nie stoją już one w swoim pierwotnym położeniu, czyli ponad grobami właścicieli.

Spacerując wśród pomników pełnych niemieckich nazwisk natknęłam się na nagrobek żołnierski. Josef Spittler miał 23 lata.
Zginął w pierwszym dniu II Wojny Światowej.

"Było zaczynać!?" - taka gniewna myśl pojawiła mi się jako pierwsza. Odruch absolutnie zrozumiały. Zbyt dużo polskich grobów, noszących tę właśnie datę, sfotografowałam już w swoim życiu.
Ale ułamek chwili później naszła mnie refleksja. Kim ja jestem, żeby oceniać? Jakie mam do tego prawo, nie wiedząc, jak to było?
Może ten młody człowiek wcale nie chciał iść na wojnę, może ani jednego pocisku nie wystrzelił i w całym swoim życiu muchy nie krzywdził? Historia pisze czasem tragiczne scenariusze i toczy się wcale nie tak, jakbyśmy tego chcieli.

Pewnie znajdą się tacy, którym się to nie spodoba, ale pomodliłam się za tego niemieckiego żołnierza.
Nolite iudicare, ut non iudicemini.


Zdjęcia wykonałam w grudniu 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Josef Spittler (1).JPG
Josef Spittler (1).JPG (103.55 KiB) Przejrzano 2656 razy
Josef Spittler (2).JPG
Josef Spittler (2).JPG (102.11 KiB) Przejrzano 2656 razy
Josef Spittler (3).JPG
Josef Spittler (3).JPG (115.43 KiB) Przejrzano 2656 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 68
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stary Wielisław - grób niemieckiego żołnierza, poległego we wrześniu 1939 roku

Postautor: krzymen » wtorek 02 sty 2024, 21:21

Karolina Kot pisze:Spacerując wśród pomników pełnych niemieckich nazwisk natknęłam się na nagrobek żołnierski. Josef Spittler miał 23 lata.
Zginął w pierwszym dniu II Wojny Światowej.

Dzięki kolegom z forum dws mam informacje o przydziale służbowym i miejscu śmierci tego żołnierza. Gefr. Josef Spittler służył w 6 kompanii Infanterie-Regiment 38 – pułku piechoty wchodzącego w skład 8. Infanterie-Division.
IR 38 przekroczył polską granicę 1 września 1939 r. w okolicach Gliwic o godz 5 rano. Następnie brał udział w ciężkich walkach w rejonie Mikołowa, Wyr i Tych (bitwa mikołowska). Spittler poległ pod wsią Chudów położoną ok. 3-4 km od granicy. Musiał zatem zginąć w pierwszych godzinach wojny.
Na początku II wojny światowej było jeszcze możliwe wysyłanie ciał poległych „do domu”. W późniejszych latach „przerób” ;) był za duży i podobno sam Adolf H. tego zabronił. Oczywiście były wyjątki.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości