Nowy Sącz - młyn Rejowskiego

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Nowy Sącz - młyn Rejowskiego

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 06 lut 2020, 23:06

1 maja 1781 roku zawarta została umowa dzierżawy pomiędzy miastem a parafią Małgorzaty.
Z folwarku wikarych o nazwie " Warzechowskie" połozonego nad rzeką Kamienica, została wydzielona część na potrzeby browaru i tartaku.Wkrótce na tym terenie został wybudowany tartak miejski. Młyn miejski wybudowano później niż tracz.
W 1875 roku Gmina Nowy Sącz sprzedała Karolinie i Pawłowi Stenglom miejski młyn i tracz z prawem użycia młynówki.
Młyn ten / Strengla/ zamieszczony został w Rocznikach statystycznych przemysłu i handlu krajowego w zeszycie z roku 1886 , gdzie umiescił stosowna uwagę kto jest właścicielem młyna i tracza
Paweł Strengl posiadał zakłady wodne do końca XIX wieku, w roku 1899 sprzedał je Jędrzejowi Kumorowi z Nowego Sącza. Rodzina Kumorów wywodziła się z Zmudzi, skąd zmuszona była uciekać po powstaniu styczniowym. Trzech braci osiedliło się w Nowym Sączu. Jeden ożenił się w Niskowej i przybrał nazwisko Kumorowski a dwaj pozostali w Nowym Sączu.
Synem jednego z nich był Jędrzej Kumor, który zakupił własnie ten młyn i tracz.
Wg relacji Heleny Rejowskiej z domu Kumor, jedynej córki Jędrzeja początkowo młyn posiadał kamienne żarna i mełł głównie na kaszę, a tartak wyposażony był w jedna piłę.
W czasie II WS Niemcy zajęli tartak i produkowali w nim szczapy - klocki do wyrobu gazu do napędu samochodów - holtzgaz.
W 1945 w budynek mieszkalny uderzyła bomba ale młyn i tartak nie został uszkodzony.
Tartak czynny był do 1951-52 a młyn dłużej do połowy lat 50.
W roku 1953 upaństwowiono maszyny tartaku i przekazano MPRB w Nowym Sączu - gdzie Tadeusz Rejowski ze względu na znajomośc maszyn był zatrudniony.. Po okresie dwóch lat pomieszczenia wydzierżawiono firmie Kafarowskiego- produkującego spinacze do bielizny i składane krzesełka turystyczne.
Kolejni dzierżawcy: Przełom - produkował tu ławki do kaplicy szkolnej oraz istniały zakłady drobiarskie.
W latach 80 w budynku młyna PTHW uruchomiło sklep z częściami do samochodów ciężarowych. Od roku 1996 firma ze Stróż handlowała tu materiałami budowlanymi.
W 1976 w związku z budowa ulicy Królowej Jadwigi, Rejowscy zostali wykwaterowani ze swego budynku mieszkalnego do bloku. Dom wyburzono.
Obecnie dzierżawi go firma jak widać na zdjęciach. ul. Kr. Jadwigi/ Klasztorna
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości