Zasów - kolumna na cmentarzu

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Zasów - kolumna na cmentarzu

Postautor: Gniewko » piątek 24 mar 2023, 20:11

Zasów (powiat dębicki, gmina Żyraków)

Myślę, że tej informacji w internecie nie znajdziecie (może się mylę). Na cmentarzu parafialnym w Zasowie stoi kolumna na miejscu zbiorowej mogiły ofiar Rabacji Galicyjskiej.
Wyczytałem to w ksero książki wybitnego regionalisty, etnografa i współtwórcy Muzeum Regionalnego w Dębicy - Mariana Morawczyńskiego pt "Rzeź Galicyjska".

Muszę ją jeszcze zgłębić, by dostarczyć więcej możliwych szczegółów.

Pobiegłem z moją "rewelacją" na probostwo, ale oczywiście o tej porze nie zastałem nikogo. Udałem się więc do szkoły podstawowej gdzie spotkałem Panią Dyrektor, która nie tylko mnie wysłuchała, ale podzieliła się takim ogromem wiedzy, że sprawa kolumny nagle straciła (pozornie) na znaczeniu. Powinienem tej Pani tu podziękować, ale dostrzegłem w jej oczach taki fajny błysk radości, że może o tym wszystkim ze mną pogadać.... No cóż, człowiek całe życie się uczy pokory.

Nie zmienia to faktu, że o kolumnę należy zadbać. Żeby nie było tak, jak z dworem w pobliskiej Wiewiórce... zwłaszcza, że inskrypcja na niej jest już bezpowrotnie zatarta.
Załączniki
a1.jpeg
a1.jpeg (73.37 KiB) Przejrzano 412 razy
a2.jpeg
a2.jpeg (133.41 KiB) Przejrzano 412 razy
a5.jpeg
a5.jpeg (100.7 KiB) Przejrzano 412 razy
a3.jpeg
a3.jpeg (114.42 KiB) Przejrzano 412 razy
a4.jpeg
a4.jpeg (77.25 KiB) Przejrzano 412 razy
Maciej Rodziewicz

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Mogiły ofiar Rabacji Galicyjskiej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

 

 

cron