Witam.
Murowany dworek Taszyckich prawdopodobnie z końca XVIII w. lub pocz. XIX w. zwany "Wysoką Pilecką".
Dwór wraz z parkiem w Rudnikach koło Zawiercia. Budynek główny jednokondygnacjowy, częściowo podpiwniczony, ze skrzydłami flankującymi korpus od wschodu i zachodu.
W elewacji frontowej, północnej, na osi środkowej wejście główne z gankiem wspartym na czterech toskańskich kolumnach, zwieńczonym trójkątnym tympanonem.
W narożnikach południowo-wschodnim i południowo-zachodnim dwukondygnacjowe przybudówki ozdobione w zwieńczeniu gzymsem z arkaturą. W skrzydłach i w pierwszej kondygnacji
przybudówki wschodniej sklepienia kolebkowe z lunetami. W przybudówce wschodniej w pierwszej kondygnacji otwór drzwiowy i okienny w ścianie północnej, a także część otworów drzwiowych wewnętrznych zamknięte ostrołukowo.
Nazwa dworku związana jest z osobą generała województwa krakowskiego, prezesa sądu wojskowego za czasów Księstwa Warszawskiego
i prezesa lelowsko-siewierskiej izby wojskowej – Gabriela Taszyckiego (ur. 1755r. koło Zawiercia, zm. 6 marca 1809 r. w Wysokiej. Pochowany na cmentarzu przykościelnym w Chruszczobrodzie.)
Pod skarpą na wydzielonej dużej działce stał murowany (nieistniejący już dzisiaj) budynek szkolny, który był podzielony na dwie części. W połowie znajdowało się mieszkanie
z komórką dla nauczyciela, a w drugiej części znajdowała się jedna duża izba, w której odbywała się nauka lekcyjna. Przy szkole istniała działka do dyspozycji nauczyciela.
Jednoklasowa Szkoła Elementarna w Rudnikach została założona 23 listopada 1817 roku przez Wielmożnego dziedzica dóbr ziemskich królestwa Polskiego Michała Taszyckiego syna Gabriela Taszyckiego. Umieścił on w zabudowaniach dworskich Szkołę Elementarną z pomieszczeniem dla profesora. Szkoła ta funkcjonowała w zabytkowych zabudowaniach do 1940 r.
Zespół dworski, na który składają się dwór oraz park, jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. A/560/95 z 30.03.1995 r.
Dziękuje i pozdrawiam.