Brzeg - dawna wieża mieszkalno - obronna

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Brzeg - dawna wieża mieszkalno - obronna

Postautor: Karolina Kot » piątek 20 paź 2023, 00:10

Na starówce w Brzegu (Brieg), przy ulicy Jabłkowej 6, wznosi się wyjątkowa, narożna kamienica mieszczańska o bardzo bogatej przeszłości.

Ten na pierwszy rzut oka niepozorny budynek stanowi relikt XIII - wiecznej wieży mieszkalno - obronnej, umieszczonej w pobliżu południowej partii miejskich umocnień.
Pozostałości średniowiecznej budowli obejmują piwnice, parter i częściowo I piętro.
Podczas przeprowadzonego w roku 2017 gruntownego remontu zabytku odsłonięto oryginalne cegły, ułożone według wątku wendyjskiego (dwuwozówkowego).

Obiekt powstał w 2 poł. XIII wieku jako wolnostojąca wieża mieszkalno-obronna. Do naszych czasów zachowały się w nim trzynastowieczne mury z cegły kształtowanej ręcznie. Obejmują one piwnicę, parter i znaczną cześć pierwszego piętra. Ściany kamienicy w przyziemiu mają grubość 2 metrów (zachodnia) i 1,3 metra (południowa i wschodnia). Pierwotnie każda z kondygnacji posiadała jedno wnętrze. Do budynku od strony zachodniej dobudowana była murowana przybudówka mieszcząca przedsionek prowadzący na parter (dziś poziom piwnicy). Na pierwszym piętrze dawnej wieży (dziś parter od strony ulicy Jabłkowej) zachował się otwór wejściowy prowadzący niegdyś z zewnętrznego, drewnianego ganku na wyższą kondygnację. W murach odkryto także wąskie okienka strzelnicze, a nawet otwór latrynowy (parter ściany południowej) służący pierwotnie do odprowadzania nieczystości na zewnątrz. Całość zakryta była czterospadowym dachem.

W kolejnych stuleciach, do XVI wieku, do wolnostojącej wieży mieszkalno-obronnej od zachodu i północy dobudowano kolejne budynki. Do tego stulecia też grunt podniósł się na tyle wysoko, że dawny parter stał się piwnicą, pierwsze piętro parterem, a drugie piętro pierwszym piętrem. W mieście wzrost poziomu gruntu był wynikiem narastania na niewybrukowanych ulicach pokładów nieczystości, które następnie były przysypywane piaskiem i gruzem ceglanym. Grunt przestał narastać po wybrukowaniu ulic. Sama wieża została jeszcze uwieczniona na panoramie Brzegu z 1537 roku.

Kolejne zmiany nadeszły około połowy XVIII wieku, kiedy to przekształcono wnętrze budynku. W tym okresie najprawdopodobniej kształt obiektu z zewnątrz również się zmienił. Zatracił on formę typowej wieży i wysokością został zrównany z otaczającymi go kamienicami. Następnie, około 1885 roku, budynek został gruntownie przebudowany przyjmując swój obecny kształt. Na zachowane partie trzynastowiecznej wieży dobudowano dwie kondygnacje z cegły maszynowej i nakryto je dachem pulpitowym [dach pulpitowy – dach jednospadowy]. Elewacje południowa i wschodnia zyskały natomiast wystój neoklasycystyczny. Tym samym średniowieczna wieża została ukryta pod kostiumem typowej dla tamtego okresu kamienicy.

Od końca II wojny światowej nie były prowadzone przy tym obiekcie większe prace remontowe. Budynek został poddany renowacji dopiero w 2017 roku. Wtedy to odsłoniętego i wyeksponowano odkryte kilka lat wcześniej dobrze zachowane, trzynastowieczne partie murów wraz z tak charakterystycznymi elementami jak m.in.: dawny otwór drzwiowy, okna strzelnicze, otwór latrynowy.

Dawna wieża mieszkalno-obronna to bardzo dobry przykład, na którym widać, jakie skarby można jeszcze odkryć w murach często niepozornych kamienic. W wyniku odpowiednich badań i pracy konserwatorów dziś jest ona obiektem wyróżniającym się, mającym swój oryginalny charakter, a samo miasto zyskało kolejny zadbany i cenny zabytek. W końcu nieczęsto spotyka się obiekty zamieszkałe od blisko 800 lat. Brzeg już dziś przyciąga turystów swoimi skarbami, ale bez wątpienia w tym wyjątkowym śląskim mieście jest jeszcze wiele skarbów do odkrycia.

Autor: Marek Pyzowski
Źródło

Kamienica jest najstarszym budynkiem mieszkalnym w mieście.
Została zaopatrzona w ciekawą tablice informacyjną.
Załączniki
Wieża mieszkalno - obronna (1).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (1).JPG (58.6 KiB) Przejrzano 486 razy
Wieża mieszkalno - obronna (4).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (4).JPG (73.7 KiB) Przejrzano 486 razy
Wieża mieszkalno - obronna (3).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (3).JPG (57.85 KiB) Przejrzano 486 razy
Wieża mieszkalno - obronna (2).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (2).JPG (80.72 KiB) Przejrzano 486 razy
Wieża mieszkalno - obronna (5).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (5).JPG (81.61 KiB) Przejrzano 486 razy
Wieża mieszkalno - obronna (6).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (6).JPG (70.16 KiB) Przejrzano 486 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości