Nowy Sącz - Dwór Romerów

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Nowy Sącz - Dwór Romerów

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 06 lut 2020, 23:39

Zabełcze to „miejsce za bełkiem”, czyli wirem na Dunajcu powodującym „bełkot” wody.
Pierwsza wzmianka historyczna o Zabełczu pochodzi z 1292 r. (Sabelcze). Przez lata była własnością rycerskiego rodu Wielogłowskich herbu Starykoń. W połowie XVI/XVII wieku znajdowała się w rękach Jana Dobka-Łowczowskiego (1553-1628), dziedzica Zabełcza i Wielopola, stolnika króla Zygmunta III Wazy.
Jan Kanty hr. Wielopolski z Zabełcza h. Starykoń senator Królestwa Polskiego Urodzony w roku 1784 zmarł dnia 12 III 1860 - Kraków w wieku: 76 lat .

Znalezisko archeologiczne na wzgórzu nad drogą, odkryte w 1953 r. to 3 monety rzymskie z okresu cesarstwa: sestercjus z wizerunkiem Marcjanny, siostry cesarza Trajana z III w.n.e., moneta Postumusa Uzurpatora - III w.n.e., tessere z delfinem - III w.n.e. - poświadczają o przebieg szlaku bursztynowego doliną Dunajca.

W dworku usytuowanym pośród dębowego starodrzewia mieszkał u swego stryja hr. Gustawa Romera w latach 1884-1889, uczęszczając do sądeckiego gimnazjum, twórca kartografii polskiej - Eugeniusz Romer. Folwark zakupili w 1902 r. oo jezuici
W obrębie zabudowań mieści się kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - bezstylowa.
Figura św. Józefa odlana z metalu i umieszczona na kamiennym cokole. Zrobiona została na specjalne zamówienie i ma dużą wartość artystyczną. Znajduje się ona w parku, przy dawnej kaplicy. Figurę zamówił rektor kolegium Jezuitów w Nowym Sączu ks. Stanisław Siarkowski. Poświęcono ją w 1906 r.
W 1901 r. Ojcowie Jezuici nabyli od dr Gustawa Romera folwark wraz z dworkiem w Zabełczu. W dworku urządzili kaplicę dla swych kleryków studiujących filozofię w Nowym Sączu. W kaplicy umieszczono ołtarz przeniesiony z kaplicy domowej kolegium z Nowego Sącza.
27.06.1902 roku została po raz pierwszy odprawiona Msza św. w kaplicy w Zabełczu. Początkowo uczestniczyli we Mszy św. klerycy. Stopniowo zaczęli uczęszczać na Msze św. pracownicy gospodarstwa i inni mieszkańcy Zabełcza. Księża i klerycy rozpoczęli także ketechizowanie dzieci.
25.03.1950 r. władze PRL przejęły majątek Ojców Jezuitów, jednak pozostawiły kaplicę i małe mieszkanie dla ks. kapelana tej kaplicy.

http://www.bethania.pl/2003_2/16.htm

Eugeniusz Romer, twórca kartografii polskiej w swych "Pamiętnikach" pisze, że w dworku usytuowanym pośród dębowego starodrzewia mieszkał jego dziad stryjeczny Aleksander Romer, który był historykiem i założył w Zabełczu bibliotekę liczącą ok. 20.000 tomów. Natomiast jego bratanek dr Gustaw Romer był jakiś czas docentem uniwersytetu Monachijskiego, a potem profesorem prawa na UJ. W latach 1884-1889 Gustaw Romer był prezesem Rady Powiatowej w Nowym Sączu i posłem na sejm krajowy. Wspomina również Eugeniusz Romer, że będąc uczniem sądeckiego gimnazjum odwiedzał go kilka razy w Zabełczu, jako swego wuja z ojcem i bratem.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości