Postautor: Markot Roman » wtorek 12 wrz 2023, 10:19
Do parcelacji dworskiej posiadłości pod patronatem ekipy Miętków, powołano komitet wiejski w składzie: Franciszek Kulma, Leon Biernat i Józef Pawlik. W założeniu grunty planowano rozdzielić pośród małorolnych, służących dotąd w majątku, każdemu po 1 ha pola. Zasady tej nie przestrzegano jednak ściśle, ostatecznie ziemię dostali też inni miejscowi gospodarze nie związani z dworem. Powiatowy Urząd Ziemski w Myślenicach szybko opracował wstępny projekt podziału gruntów z dojazdowymi drogami. Tyczenie parcel na gruncie przeprowadzono wiosną 1945 roku, a przy ich rozdziale, pewnie nie bez powodu powstało wiele podejrzeń o prywatę i korupcję komitetu. Tzw. Magierówkę, pole na południowo-wschodniej stronie, bezpośrednio przylegające do dworu razem ze starą drogą w Pondole, przydzielono Juszczakowi Władysławowi z Podedworu. Przejął on także pozostałą po koniach uprząż. Dalej wzdłuż drogi do Liplasu w stronę Wądołów, parcele kolejno dostali Kaleta Józef z Rud, Kowalski Jan z Krzyżowej, Kędryna Marceli z Nowej Wsi (Tadeusz Rybak) i ponad 2 ha dla szkoły. W drugim rzędzie nad nimi kolejno: Markot Jan z Nowej Wsi, Woźniak Wiktor z Woli Podłazańskiej, Mrozowski Stanisław z Pagorka (odkupił Woźniak Antoni z Gaja) i Szwec Franciszek ze Wsi, W trzecim rzędzie pod liplaskim lasem dostali: Matuszyk Rozalia z Gaja, Nowak (Wełna) Anna z Krzyżowej, Widor Leopold z Nowej Wsi, za polną drogą Wnęk Maria z Poddziołu (odkupił Edmund Kominiak) i Zawora Maria z dworu. Łąkę pańską nad Lipnicą podzielono na 5 parcel, pierwszą od mostu dla Tulei Franciszka ze Wsi, dalej w stronę dworu Marko Jan, Kedryna Marceli z Nowej Wsi (Tadeusz Rybak), Kowalski Jan z Krzyżowej i Kaleta Franciszek z Klina. Stare pastwisko z północnej strony zabudowań na Podlesiu otrzymali: Kaleta Władysław z Nowej Wsi, Górska Katarzyna z Rud, Trzos Maria z dworu. 2.5 ha ornego przy liplejskim lesie dostał Woźniak Karol z Podedworu, za nim pod jawczyckim lasem, Zawora Maria i Kostecki Łukasz z Podedworu. Pola od dworu, wzdłuż drogi do lasu rozdzielono pomiędzy: Woźniaka Andrzeja z Podedworu, Grabowskiego Franciszka z Brzezowej, Kaletę Józefa, Woźniak Stefanię (Gawlik), Stopkę Franciszka, Nowak (Wełna), Długosz Annę Mariannę, wszyscy z Podedworu, Pawlika Jana i Pawlika Józefa obaj z Gaja i Kędrynę Piotra ze Wsi (2 ha).
Łąkę Podeworem przy drodze podzielono na trzy parcele, ze stawem dla Woźniak Stefanii (Gawlik), kolejne dwie dla Kosteckiego Łukasza i Stopki Franciszka, wszyscy z Podedworu. Rozdzielono też łąkę pod Wolą, na tzw. Borzynie na siedem parcel, pierwszą sąsiadującą z krakowskim gościńcem przejął Woźniak Jan z Gaja jako rekompensatę za niespłaconą przez dziedzica Kopaczyńskiego pożyczkę. Kolejną brat Woźniaka -Antoni, dalej za nim Kaleta Władysław z Pagorka, Kaleta Andrzej z Dziołu, Kaleta Józef z Poddziołu, Raczniak Anna z Podedworu, Palonek Franciszek z Brzezowej. 4 hektary pańskiego pola przy Krzyżowej rozdzielono między Kulmą Franciszkiem, Pawlikiem Józefem, obaj z Gaja, Biernatem Leonem ze Wsi i Raczniak Anną z Podedworu. Orne pole pod lasem na granicy Jawczyc i Woli Podłazańskiej zwane Gaiskiem, podzielono na cztery parcele: pierwsza od granicy Woli dla Sitko Józefa, za nim dla Stopki Franciszka i Jędral Marii z Podedworu, resztówkę dla Augustynka Józefa z Gaja. Za otrzymaną z nadziału ziemię, chłopi płacili równowartość przeciętnych rocznych plonów z przydzielonego obszaru, jednocześnie Fundusz Ziemi rozkładał na raty spłaty z tego tytułu.
Pod zabudowaniami i dworskim parkiem zostało około 4 ha gruntu, tzw. resztówka z pomieszkaniem, czworakiem, spichlerzem, dwoma stodołami i oborami, w 1954 roku całość przejęta przez Skarb Państwa. Organizująca się w Gdowie Gminna Spółdzielnia Samopomocy Chłopskiej otrzymała parcelę na Krzyżowej, z dawnym budynkiem dworskim, a bilczycka szkoła 2 ha pola przy Wądołach na użytek dla nauczyciela. 14 ha pańskiego lasu zawłaszczył Skarb Państwa, dla Powiatowego Nadleśnictwa w Myślenicach. Do 1958 roku nadzór sprawował nadleśniczy Zeman, z gajowym Wiktorem Woźniakiem z Woli Podłazańskiej, przed wojną twardym dworusem. Po nich funkcję leśnego przejął Piotr Kumor.
-
Załączniki
-

- Szkic podzialu dworskiego na Pondolach i Podlesiu.jpg (287.61 KiB) Przejrzano 124 razy
-

- Szkic podzialu dworskiego przy Krzyzowej.jpg (238.34 KiB) Przejrzano 124 razy
-

- Szkic podzialu dworskiego na Gaiskach.jpg (241.25 KiB) Przejrzano 124 razy