Dąbrowa Górnicza - budynki, ludzie, ulice

Dział ten poświęcony jest opisom całych miejscowości, także tym opuszczonym i już nieistniejącym
Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » czwartek 31 mar 2016, 23:16

Kolejnym budynkiem jest wspaniały "Pałacyk" z adresem Dąbrowskiego 21.
Pierwsza rzecz która zwraca uwagę tosporych rozmarów ryzalit umieszczony na samym środku fasady. Kolumny tworzące ganek podtrzymują sporych rozmiarów balkon z rzeźbionymi balustradami. Niecodziennym widokiem są również ogromne okna, które w przeszłości składały się z aż 16 szyb. Każde okno posiada ozdobne obramowanie , trójkątnie zakończone z grzymsowym kółkiem na środku każdego okna. Jest to jednak raczej wytwór czasów nowożytnych, aczkolwiek całkiem udany.
Budynek posiada też jako jeden z niewielu w Dąbrowie dachów tzw. polski(uskokowy) pokryty miedzianą, spatynowaną blachą.
W PRL w środku mieściła się szkoła-może ktoś pamięta numer?
Obecnie w środku znajduje się hotel pracowniczy i restauracja. na zdjęciach obu lokali na ścianach można zauważyć drobne sztukaterie. Początkowo myślałem że to tylko zabieg mający dodać miejscu luksusu. Skoro jednak identyczne elementy znajdują się w obu lokalach, to prawdopodobnie znajdowały się tam pierwotnie. W 1994 roku budynek był siedzibą delikatesów oraz karczmy piwnej.
Niestety nie posiadam informacji co znajdowało się w budynku przed wojną. Na mapie z 1926 roku prawdopodobnie nie występuje.
Załączniki
1 (171).jpg
1 (171).jpg (84.88 KiB) Przejrzano 16386 razy
1 (172).jpg
1 (172).jpg (55.07 KiB) Przejrzano 16386 razy
1 (173).jpg
1 (173).jpg (83.02 KiB) Przejrzano 16386 razy
1 (174).jpg
1 (174).jpg (18.34 KiB) Przejrzano 16386 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 kwie 2016, 20:22

Eworu pisze:Kościuszki 5
Budynek ten w pewnej formie pojawia się już na mapie z 1926 roku.
Obecny wygląd to w dużej mierze dzieło wczesnych lat powojennych. Mimo tego jej zaokrąglony róg może być całkiem ciekawy, tak samo jak zaokrąglone balony. (...)
Ta kamienica została gruntownie przebudowana po II wojnie światowej.
Jest to prawdopodobnie jedyny budynek z centralnej części Dąbrowy który ucierpiał w wyniku działań wojennych.
W samej końcówce wojny, w 1945 róg tej kamienicy został trafiony radzieckim pociskiem-prawdopodobnie omyłkowo.
Było to jedyne bezpośrednie działanie ostrzału w tej części naszego miasta.

Zaintrygowani tematem postanowiliśmy trochę go zgłębić. Tak się akurat złożyło, że nasz forumowy Agent do Zadań Specjalnych (czyli Fala) zna mieszkańców tego domu. Ludzie ci dość dobrze pamiętają bombowy epizod z końca wojny, według ich słów pocisk miał trafić w centralną część zabudowy i zniszczyć część ostatniego piętra.
Załączniki
Dom z bombową historią (1).JPG
Dom z bombową historią (1).JPG (77.94 KiB) Przejrzano 21666 razy
Dom z bombową historią (2).jpg
Dom z bombową historią (2).jpg (78.22 KiB) Przejrzano 21666 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 10 kwie 2016, 21:06

Wracając do sprawy wyburzenia kamienic.
W sprawie budynku z ulicy Dąbrowskiego został złożony wniosek o wyburzenie w marcu-na razie nie został rozpatrzony. Mam namiary na właściciela, staram się zdobyć nr telefonu.
Informacje o budynku z 3 maja okazały się nie potwierdzone-przynajmniej na razie.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 lip 2016, 21:26

Dom przy ulicy Henryka Dąbrowskiego 13 nadal istnieje.
Gdy starałam się wykonać kilka zdjęć, zagadnął mnie pewien sympatyczny staruszek, jak się okazało - były inżynier budownictwa.
Był szczerze zmartwiony losem kamienicy, ubolewał też nad zniknięciem pięknych drzwi wejściowych. Przespacerowałam się z nim po Dąbrowie, a starszy pan opowiedział mi historię swojego życia.
Niewiele z niej zrozumiałam, ale wyniosłam z tego spaceru bolesne spostrzeżenie - świat cały czas pędzi do przodu, wszystko przemija, a każdy z nas jest tylko krótkim epizodem w dziejach, najczęściej niewiele znaczącym.

Zdjęcia przedstawiają drzwi wejściowe do opisywanej kamienicy. Pierwsze wykonałam w roku 2005.
Drugie - kilka dni temu.
Załączniki
Drzwi - rok 2005.JPG
Drzwi - rok 2005.JPG (44.44 KiB) Przejrzano 21276 razy
Drzwi - rok 2016.JPG
Drzwi - rok 2016.JPG (54.45 KiB) Przejrzano 21276 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » piątek 22 lip 2016, 21:49

Cyfrowa Encyklopedia Dąbrowy, której protoplastą i chwilowym zastępstwem jest ten wątek, powoli się wyłania.
Obecnie trwa przerzucanie zbiorów DD na strukturę CED.
Postępy na bieżąco można śledzić tutaj: http://dawnadabrowa.pl/kalin_tree.php
Poszukiwani są chętni do pomocy-we dwójkę nie zrobimy tego do końca wakacji.
Obecnie poszukiwani są dobrowolni ochotnicy, ale gdy CED-a zostanie skończona niektórzy użytkownicy tego forum dostaną ode mnie OBOWIĄZEK uzupełnienia informacji w encyklopedii :D
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 lip 2016, 22:34

Wobec ostatniego zdania zamieszczonej powyżej informacji Administracja Strażników Czasu odczuwa rosnącą presję i związane z nią przerażenie.
;)
Załączniki
Alegoria.JPG
Alegoria.JPG (65.1 KiB) Przejrzano 21267 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » wtorek 23 sie 2016, 12:18

Dwa dni temu CED przekroczyła granicę 20% zawartości, 700 opisanych fotografii oraz 2 tysiące kategorii w drzewku. Wczoraj Sylwester umieścił "masowy wsad" tym samym tworząc 7800 kategorii w drzewku :!:
Przekroczenie granicy 3,5 tysięcy fotografii i 10 tysięcy obiektów planowałem na grudzień. Tymczasem jest spora szansa że stanie się to wcześniej. Prace cały czas trwają.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 04 wrz 2016, 15:12

Ponad 25% zawartości, 1000 opisanych fotografii oraz 9 tysięcy kategorii w drzewku. Nie wspominając o zawartości merytorycznej oraz zdjęciowej.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 04 wrz 2016, 21:21

Kontynuując stary wątek.
Nie posiadam niestety zdjęcia kamienicy z Henryka Dąbrowskiego 25-obecnie wyremontowana nie nosi śladu dawnych czasów.
Dopiero street view, z którego zamieszczam zdjęcia pokazało jej stary wygląd. Elewacja nie posiadała wtedy żadnych zdobień, a obecnie klatka schodowa przypomina apartament. Jedynie tylna część wymaga naszej uwagi, ale do tego muszę zrobić właściwe zdjęcia.
W księdze z 1930 wspomniany pod tym adresem jest sklep ogólnospożywczy Erlicha G.
Załączniki
1 (24).jpg
1 (24).jpg (86.12 KiB) Przejrzano 16409 razy
1 (25).jpg
1 (25).jpg (93.28 KiB) Przejrzano 16409 razy
1 (26).jpg
1 (26).jpg (72.62 KiB) Przejrzano 16409 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 04 wrz 2016, 21:57

I jeszcze pytanie do Was-w międzyczasie Dąbrowa została zmapowana 3D. Te większe fragmenty już wrzuciłem do wątku(zobaczcie sobie wcześniejsze posty :) ). Dla poszczególnych kwadratów ulic będę to nadal stosował, ale zastanawiam się czy w ten sposób dodawać każdy budynek-czy raczej będzie to już nieczytelne. Hmm??
Załączniki
1 (23).jpg
1 (23).jpg (87.25 KiB) Przejrzano 16409 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe miejscowości i ich historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości