Grodkowice - serownia

Zabytkowe spichlerze i stodoły, ciekawe obiekty związane z hodowlą zwierząt i uprawą roślin oraz ich ruiny, a także stare sprzęty gospodarstwa domowego i wiejskiej zagrody
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Grodkowice - serownia

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 paź 2017, 22:27

W Grodkowicach, bardzo ciekawej miejscowości, położonej w powiecie wielickim, w gminie Kłaj, nieopodal zabytkowego pałacu Żeleńskich, pomiędzy niszczejącym budynkiem czworaków, a folwarcznymi stajniami, znajduje się niewielki, ale bardzo interesujący budynek, który początkowo wzięłam za kapliczkę.
Dopiero wywiad terenowy naprowadził mnie na właściwy trop - okazało się, że obiekt ten to nic innego, jak dawna serownia, czyli rodzaj piwniczki służącej do wytwarzania serów.
Według informacji zawartych na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa wybudowano ją w 1902 roku.
Obecnie nie jest użytkowana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, umieszczono w niej składzik.
Serownia z Grodkowic znajduje się w rejestrze zabytków.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2017 roku.
Loklizacja
Załączniki
Dawna serownia (2).JPG
Dawna serownia (2).JPG (84.34 KiB) Przejrzano 4440 razy
Dawna serownia (3).JPG
Dawna serownia (3).JPG (71.22 KiB) Przejrzano 4440 razy
Dawna serownia (1).JPG
Dawna serownia (1).JPG (91.73 KiB) Przejrzano 4440 razy
Dawna serownia (4).JPG
Dawna serownia (4).JPG (34.74 KiB) Przejrzano 4440 razy
Dawna serownia (5).JPG
Dawna serownia (5).JPG (44.18 KiB) Przejrzano 4440 razy
Dawna serownia (6).JPG
Dawna serownia (6).JPG (43.91 KiB) Przejrzano 4440 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytki i relikty gospodarki wiejskiej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości