Siodłowice - leśna swastyka?

Dział przeznaczony dla pisemnych i przekazywanych słownie ciekawych relacji regionalnych
Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: kusmanek » niedziela 20 paź 2019, 18:45

Drążąc temat leśnych swastyk trafiłem na informacje o jeszcze jednym tego typu obiekcie z Niemiec, nieopodal miejscowości Asterode w Hesji.
Oprócz swastyki znajdował się tam także data: 1933. Poniżej archiwalne zdjęcie owego świerkowego boru z domieszką modrzewi:
Asterode 1933_2.jpg
Asterode 1933_2.jpg (96.89 KiB) Przejrzano 7903 razy

Źródło.

Obiekt jakieś 15 lat po wojnie wywołał poruszenie u stacjonujących w Hesji Amerykanów, wówczas modrzewie wycięto a powstałe przecinki obsadzono daglezjami. Mimo tych zabiegów, napis miał być widoczny jeszcze do roku 1990. Jego los przypieczętował huragan - w wyniku uprzątania powalonych drzew napis praktycznie zaniknął i dziś jest niewidoczny. Lokalizacja


Ortofotomapa z lat 1952-67, wprawne oko wypatrzy napis i swastykę:
Asterode 1933.jpg
Asterode 1933.jpg (178.04 KiB) Przejrzano 7903 razy

Źródło.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: kusmanek » czwartek 24 paź 2019, 15:20

Wracając do tematu Siodłowic, przejrzałem dokładnie zasoby Banku Danych o Lasach.
Siodłowa Góra to oddział leśny numer 316. Składa się on z kilku wydzieleń (od "a" do "i"). Przyjrzałem się składowi gatunkowemu każdego z wydzieleń. Najbardziej intrygujące jest wydzielenie "i". Choć większość drzew tam rosnących jest w średnim wieku 49 lat, w opisie taksacyjnym uwzględniono warstwę "PRZES" - przestojów (drzewa pozostawione na zrębie). Intrygujący jest ich wiek i gatunek: w oddziale "i" zostawiono bowiem pojedyncze sztuki modrzewi w wieku 89 lat i pierśnicy ok. 38 cm. Oznacza to, że musiały zostać posadzone około 1930 roku... Czyżby z leśnej swastyki jednak coś pozostało? :twisted:

bdol.jpg
bdol.jpg (109.97 KiB) Przejrzano 7837 razy
Born to make history

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 paź 2019, 17:22

Rewelacja! No co tu dużo mówić, jesteś niesamowity, Kusmanku!
To właśnie to miejsce intuicyjnie zaznaczyłam na Wikimapii, bo mi się "nie spodobało". Zacytował nas wówczas JOE MONSTER. :D
Przejeżdżałam nieopodal wczoraj jadąc do pracy i chyba coś się w tym rejonie zaczęło żółcić. Będę miała na toto cosik oko. :twisted:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: Karolina Kot » piątek 25 paź 2019, 20:06

Na szybko sprawdziłam dziś ten stok i muszę przyznać, że rzeczywiście rosną na nim pojedyncze modrzewie. Ale są jeszcze zielone.
Musimy się uzbroić w cierpliwość.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: Karolina Kot » niedziela 24 lis 2019, 19:57

No, słuchajcie - wygląda na to, że nic z tego.
Wszystkie modrzewie w okolicy są już żółciutkie i zaczynają zrzucać igiełki, a tymczasem Siodłowa Góra nadal jest niemal jednolicie zielona.
Polscy leśnicy starannie i dokładnie wykonali swoją pracę. Z jednej strony trochę szkoda, bo to mogłaby być taka lokalna ciekawostka, ale z drugiej - dobrze się stało. Swastykę byłoby doskonale widać z Ząbkowic Śląskich i mam mieszane uczucia, czy chciałabym ją codziennie oglądać każdej jesieni. Chyba raczej nie.

Modrzewie (1).JPG
Modrzewie (1).JPG (127.27 KiB) Przejrzano 7590 razy
Modrzewie (2).JPG
Modrzewie (2).JPG (133.81 KiB) Przejrzano 7590 razy
Modrzewie (3).JPG
Modrzewie (3).JPG (85.85 KiB) Przejrzano 7590 razy


A dla wszystkich zawiedzionych mam na pocieszenie inną swastykę. Tym razem z województwa podkarpackiego - a konkretnie - z Przemyśla.
Tamtejszy kościół Salezjanów posiada bardzo ciekawą posadzkę w nawie głównej. Została wykonana w roku 1925 i przedstawia 12 znaków Zodiaku w otoczeniu dobrze znanych symboli solarnych, mających zapewnić szczęście i dobrobyt.
Załączniki
Kościół Salezjanów w Przemyślu (1).JPG
Kościół Salezjanów w Przemyślu (1).JPG (65.76 KiB) Przejrzano 7590 razy
Kościół Salezjanów w Przemyślu (2).JPG
Kościół Salezjanów w Przemyślu (2).JPG (106.67 KiB) Przejrzano 7590 razy
Kościół Salezjanów w Przemyślu (3).JPG
Kościół Salezjanów w Przemyślu (3).JPG (110.42 KiB) Przejrzano 7590 razy
Kościół Salezjanów w Przemyślu (4).JPG
Kościół Salezjanów w Przemyślu (4).JPG (105.97 KiB) Przejrzano 7590 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: kusmanek » niedziela 24 lis 2019, 21:07

Karolina Kot pisze:Polscy leśnicy starannie i dokładnie wykonali swoją pracę.


Niemieckim leśnikom pod Asterode poszło nieco gorzej ;) Choć swastyka faktycznie zniknęła z krajobrazu, to modrzewie tworzące datę 1933 dalej są widoczne. Zwłaszcza dwie trójki:
asterode.jpg
asterode.jpg (245.57 KiB) Przejrzano 7583 razy

Zdjęcie z archiwalnych map satelitarnych Google Earth, 18. kwietnia 2011.
Born to make history

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Siodłowice - leśna swastyka?

Postautor: Karolina Kot » środa 26 kwie 2023, 23:02

A oto mapa pochodząca z lat 50. XX wieku, przedstawiająca Siodłową Górę. Rzuca się na niej w oczy intrygujący obszar pozbawiony drzew.
Wygląda na to, że Kusmanek prawidłowo wytypował lokalizację "leśnej swastyki".
Załączniki
Puste miejsce.jpg
Puste miejsce.jpg (78.93 KiB) Przejrzano 1575 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Historyczne opowieści, miejscowe przekazy oraz legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości