Ratno Dolne

Dział przeznaczony dla pisemnych i przekazywanych słownie ciekawych relacji regionalnych
Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Ratno Dolne

Postautor: Gniewko » niedziela 21 lut 2021, 21:05

Włóczę się od środy (z przerwami) po zakamarkach Dolnego Śląska tropem Misia Łazęgi i Rzepióra. Od Świeradowa po ... jeszcze nie wiem.
Chodzę i gadam z ludźmi, wypytuję o cokolwiek. Już zebrałem kilka fajnych, dziwnych i tajemniczych historii.
A dziś przypomniało mi się wydarzenie, w którym 5 stycznia brałem udział jedynie nawigacyjnie. Dwójka moich Przyjaciół wybrała się wtedy do zamku w Ratnie Dolnym. ale od początku;

Moi Przyjaciele łażąc po opłotkach budowli natknęli się na ciekawą figurę Matki Boskiej z "piłką" ( w sensie figury geometrycznej - sfery, a nie brzeszczotu). Wiadomo już, że pochodzi ona z początku XVIII-tego wieku, ale czas "zeżarł" jej nos i poczęlismy żartować sobie, iż przypomina teraz Lorda Voldemorta ze znanego wszystkim filmu.
O dziwo w 1854 roku zamek zakupił niejaki Voldemor Johnston von Kroegeborn - Szkot. Ówczesny potentat i milioner.
Oczywiście jego imię da się przetłumaczyć na język ludzki jako "Waldemar", albo "Walter"
Ale ciekawostką jest fakt, że grobowiec rodu Johnston (od 1191) znajduje się na cmentarzu Greyfriars pod Edynburgiem (chodzi o ten nawiedzony) obok grobu Thomasa Riddla.
Joanna Rawling przyznała się w trakcie któregoś z wywiadów, że inspirowała się nazwiskami pochodzącymi z tej przerażającej nekropolii.
Ciekawe jest też to, że Thomas Riddel zmarł w tym samym roku, w którym urodził się Voldemor Johnston (1806) oraz to, że grobu tego ostatniego w Ścinawce Średniej do tej pory nie odnaleziono... ;)
Maciej Rodziewicz

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Historyczne opowieści, miejscowe przekazy oraz legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości