Ziębice - (niem. Münsterberg) - świątynia sportu albo sport w kościele

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Ziębice - (niem. Münsterberg) - świątynia sportu albo sport w kościele

Postautor: Maras Starszy » czwartek 11 lut 2021, 22:39

Przyjechałem sobie do Ziębic latem (jeszcze przed pandemią) by oglądnąć „od podszewki” kościół Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. I gdy już się go tak „naoglądałem i napatrzyłem” postanowiłem pochodzić po mieście. Na każdym kroku bardzo dużo ciekawych rzeczy … chodziłem i chodziłem i nagle patrzę ….Langhans.
1. Ziębice (niem. Münsterberg) - kościół.JPG
1. Ziębice (niem. Münsterberg) - kościół.JPG (125.03 KiB) Przejrzano 1746 razy

Charakterystyczny cylindryczny korpus wieży w drugiej kondygnacji z obejściem.

2. Ziębice (niem. Münsterberg) wieża.JPG
2. Ziębice (niem. Münsterberg) wieża.JPG (131.65 KiB) Przejrzano 1746 razy


No i to zwieńczenie hełmem w formie gloriety.

3. Ziębice (niem. Münsterberg) wieża – zbliżenie.JPG
3. Ziębice (niem. Münsterberg) wieża – zbliżenie.JPG (123.04 KiB) Przejrzano 1746 razy


34 Ziębice (niem. Münsterberg) wieża – glorieta.JPG
34 Ziębice (niem. Münsterberg) wieża – glorieta.JPG (118.33 KiB) Przejrzano 1746 razy


Wypisz wymaluj jakbym widział pierwsze projekty architekta z Kamiennej Góry (kilka lat temu była wystawa w jego rodzinnym mieście autorstwa Krzysztofa Kosa i były tam jego rysunki). Ale nie pamiętałem, żeby twórca Bramy Brandenburskiej działał w Ziębicach.
I fakt, nie działał…. bowiem na ścianie świątyni wisi tablica informacyjna w trzech językach a tam stoi jaki byk: „projekt budowli (...) sporządził architekt N. von Gneisenau z Brzegu”. Co wszystko tłumaczy, bowiem już przed laty wykazano, że ten inspektor budowlany swój cały projekt niemal odwzorował ze zborów ewangelickich z Reichenbach (ob. Dzierżoniów) i Waldenburga (ob. Wałbrzych) czyli z dzieł…. K. G. Langhansa.

Ziębice (niem. Münsterberg) – tablica na kościele.JPG
Ziębice (niem. Münsterberg) – tablica na kościele.JPG (141.72 KiB) Przejrzano 1746 razy


Gdy doczytałem do końca tekst to zgłupiałem. Wiem, że mówi się „świątynia sportu” ale to ma odniesienie do stadionów, hal sportowych etc. A tu mamy kwintesencję tego powiedzenia „świątynia dla sportu” realizowanego dosłownie. Może chodzi o to, że niegdyś wielkich sportowców nazywano bogami, tytanami i w związku z tym …. pomyślano tak: jak będą w uświęconej – niegdyś, przestrzeni, trenować np. koszykówkę, albo ćwiczyć żabki to osiągną tyle co boski Kobe Bryant, Michael Jordan czy Tim Duncan bez takiego nakładu sił?
„Koncepcja iście mistrzowska ! - to mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!”
A tak na serio to napis na tablicy układał też chyba ktoś związany z branżą bo słownictwo jest charakterystyczne dla komentatora zawodów sportowych : „Kościół ten zajął miejsce….”
Nie wiem, czy ten obiekt funkcjonuje jeszcze jako hala sportowa, ale jest jedno podstawowe pytanie: czy jest to zabytek ? I w związku z tym gdzie go przyporządkować, do świątyń czy do obiektów sportowych?
I raz jeszcze „to jeszcze ja – Jarząbek Wacław, bo w zeszłym tygodniu nie mówiłem, bo byłem chory. Mam zwolnienie. Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Jarząbek”.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły ewangelickie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości