Będzin - wystawa "Życie przechowane"

Strażnicy Czasu i ich roześmiane buzie na żywo
Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Będzin - wystawa "Życie przechowane"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 lis 2019, 06:24

Wszystkich, którzy nie zdążyli obejrzeć tej wystawy w Gliwicach w roku 2018, chciałabym serdecznie zaprosić na będziński zamek.

W Muzeum Zagłębia w Będzinie podziwiać można wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”.
Ekspozycja upamiętnia Polaków, którzy udzielali pomocy ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Ich bohaterstwo bardzo często w późniejszych latach było zapominane.

Część wyeksponowanych tu materiałów jest bezpośrednio związana z Będzinem i okolicami. Miasto to ze względu na strukturę narodowościową i religijną, było miejscem dramatycznych wydarzeń związanych z holokaustem, który zgotowali niemieccy okupanci.

Dzięki ekspozycji przygotowanej przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zwiedzający mogą poznać tragiczne, poruszające dzieje osób wyznania mojżeszowego i heroizm osób narażających własne życie, ratując ich przed zagładą. Zaprezentowane na wystawie autentyczne historie, choć bardzo rozpaczliwe, kończą się przeważnie optymistycznie.

Warto zatem odwiedzić Muzeum Zagłębia i bliżej zapoznać się z niezwykłymi opowieściami i osobami które zdobyły się na bohaterskie czyny oraz postaciami dzięki nim ocalonym. Wystawę można zwiedzać od 21 września do 2 grudnia 2019 roku w będzińskim Zamku.

Twoje Zagłębie

Wystawa „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym co powinniśmy czynić żeby ocalać wszystko co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie. Kilkanaście wybranych historii prezentowanych na wystawie przedstawia losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zostali utrwaleni na najświatlejszych kartach naszej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie.

Przechowujmy pamięć o tych, którzy tak jak Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w nieludzkich czasach przechowali życie innych, nie zapomnijmy o ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna…

Wystawa została zrealizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.
Partnerem jest fundacja Brama Cukermana.


bramacukermana.com
Załączniki
Życie przechowane.jpg
Życie przechowane.jpg (66.52 KiB) Przejrzano 2552 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Forumowe Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

 

 

cron