Jaworzno na starych mapach

Strażnicy Czasu i ich roześmiane buzie na żywo
Posty: 306
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 19:59

Jaworzno na starych mapach

Postautor: PL_Sheep » środa 10 lip 2019, 13:37

Wystawa w miejskim Muzeum
Może kogoś zainteresuje ;)
Załączniki
IMG_10072019_133455_(800_x_600_piksel).jpg
IMG_10072019_133455_(800_x_600_piksel).jpg (201.56 KiB) Przejrzano 4079 razy

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jaworzno na starych mapach

Postautor: Karolina Kot » sobota 13 lip 2019, 15:03

Ohoho, zapowiada się naprawdę ciekawie.

Stare mapy Jaworzna i … szematyzm

Kto by pomyślał, że z niewielkiej wystawy, ledwie 16 eksponatów, wynika tak wiele ciekawych historii. Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wystawę dawnych map i planów miasta. Wystawę przygotował Piotr Burczy. Każdy z eksponatów ma arcyciekawy opis, ba! niektóre wręcz zaskakujące. Krok po kroku śledzimy dzieje miasta. Najstarszy dokument wystawy pochodzi z końca XVIII wieku, to bardzo cenny eksponat.

Niewielu pasjonatów wie, że jaworznickie własności górnicze wymieniono w tajemniczo brzmiącym dokumencie zwanym szematyzmem. Pojawia się w nim między innymi Czarne Bagno.

Wyjaśnimy też na przykładzie mapy kompleksu wydobywczego Barbara pochodzącej z XIX wieku co to takiego, prosimy o uwagę, współrzędne katastralne punktów triangulacyjnych i punktów granicznych.

Może też zadziwić plan regulacyjny spaleniska w Jaworznie datowany na koniec XIX wieku. Już z początkiem XIX w. Senator Wolnego Miasta Krakowa pisał w swej relacji, że Jaworzno ma „…najnieporządniejsze zabudowania domów (…) zagrażające spłonieniem całej wsi”. Były to drewniane chałupy ze słomianymi strzechami. W XIX wieku pożary strawiły to drewniane centrum Jaworzna co najmniej dwukrotnie. Po tych wydarzeniach zachowały się plany regulacyjne spalenisk.

Na zakończenie drobne objaśnienia, czym różni się mapa od planu. Wbrew pozorom to nie to samo.

Po obejrzeniu tej pasjonującej wystawy warto wyruszyć w teren, pomocny może być XIX-wieczny plan bagien na Podłężu, choć te ponoć osuszono. Przy okazji wędrówek może odkryjecie zamek-widmo w Długoszynie. Byłoby rewelacyjnie.

Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Forumowe Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości