Sosnowiec - wieża Huty Buczek

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - wieża Huty Buczek

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 cze 2022, 23:16

Biorąc pod uwagę zniknięcie nadajników - źle to wszystko wróży...
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 83
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 06:39
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Sosnowiec - wieża Huty Buczek

Postautor: warczp » niedziela 24 lip 2022, 08:34

RUBEX pisze:Niestety, dziś wnętrze wieży jest już pozbawione schodów i niemal wszystkich innych metalowych elementów.

To się nazywa zdążyć wejść w ostatniej chwili!

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - wieża Huty Buczek

Postautor: Karolina Kot » wtorek 06 wrz 2022, 16:44

Dobre wiadomości!

Wieża ciśnień w Sosnowcu wpisana do gminnej ewidencji zabytków

Wieża przy ul. Fabrycznej powstała prawdopodobnie w latach 60. minionego wieku. Zastąpiła wieżę, która pamiętała jeszcze czasy świetności znajdującego się w tym miejscu browaru.

Wieża przy ul. Fabrycznej powstała prawdopodobnie w latach 60. minionego wieku. Zastąpiła wieżę, która pamiętała jeszcze czasy świetności znajdującego się w tym miejscu browaru. – To była naprawdę piękna konstrukcja. Wykonana była z czarnego metalu. Wystrzeliwała wysoko w niebo. Na jej szczyt wchodziło się po schodach, które znajdowały się na zewnątrz wieży. Osoby, które miały lęk wysokości, tam się nie zapędzały. Śmiałkowie, którzy się na to decydowali, zapinali się pasami do poręczy prowadzącej wzdłuż schodów i tak – przepinając się co jakiś czas – wchodzili na jej szczyt. Tej wieży nie wykorzystywano tylko do celów przemysłowych. Służyła także mieszkańcom – opowiadał nam Janusz Maszczyk, wychowany na pobliskim placu Kościuszki sportowiec, prawnik, fotograf, a przede wszystkim miłośnik historii Sosnowca, który uważa, że „czarną wieżę" zniszczono, a potem zburzono w latach 50. minionego wieku.

Karta adresowa dawnej wieży ciśnień przy ul. Fabrycznej w Sosnowcu została w sierpniu włączona do gminnej ewidencji zabytków. W punkcie „historia i opis wartości" czytamy: „Zabytkowa wieża ciśnień (wieża wodna) na terenie dawnej Huty im. M. Buczka. Wieża służyła do gromadzenia wody używanej następnie do zasilania instalacji chłodzenia maszyn hutniczych w sytuacji zwiększonego zużycia i zapewnienia odpowiedniego ciśnienia oraz zachowania ciągłości procesów technologicznych. Obiekt o kształcie cylindrycznym z charakterystycznym poszerzeniem w formie kielicha w koronie wieży (poziom zbiornika wody). Walcowata podstawa stalowego zbiornika wodnego wykonana z żelbetonu (?) z równomiernie rozmieszczonymi otworami doświetlającymi ciąg techniczno-komunikacyjny znajdujący się na zewnątrz. Na 3/4 wysokości podest techniczny".

Dalej czytamy, że obiekt znajdujący się w prywatnych rękach to konstrukcja z widocznymi ubytkami. Dach kryty papą. Brakuje okien, a elementy metalowe są skorodowane. Miasto postuluje o zachowanie istniejącej formy obiektu i przeprowadzenie renowacji.

Wyjaśnijmy, że wpis do gminnej ewidencji zabytków nie jest decyzją administracyjną, a zarządzeniem. Właściciel obiektu nie jest o takiej decyzji informowany. "Pomimo, że ewidencja jest jawna, bardzo często właściciele nieruchomości nie wiedzą, nawet po sprzedaży, że ich nieruchomość została do niej wpisana" - czytamy w artykule opublikowany w serwisie INFOR.

Objęcie nieruchomości ewidencją nie wywołuje niemal żadnych konsekwencji po stronie właściciela. Z punktu widzenia formalnego ewidencja jest bowiem jedynie zbiorem informacji o nieruchomościach zabytkowych, który nie daje organom konserwatorskim uprawnień do ingerowania w uprawnienia właściciela, jak w przypadku zabytków wpisanych do rejestru. Wpisu do GEZ-u nie nakłada na właściciela prowadzenia np. prac konserwatorskich. W praktyce, właściciel nieruchomości znajdującej się w ewidencji, ale niewpisanej do rejestru, chcąc dokonać zmian w wyglądzie budynku, zgłasza tę informację do lokalnego urzędu gminy, a urząd może (ale nie musi) zasięgnąć opinii konserwatora zabytków.

Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości